İşletmelerin kurumsallaşma düzeyi ve rekabet gücünün incelenmesi: Aile işletmelerinde bir araştırma
Investigation of the level of institutionalization and competitiveness of businesses: A research in family businesses
- Tez No: 927719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN YAVUZ AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kurumsallaşmanın örgütlerdeki meşruluğu, sürekliliği, değişimi ve gelişimi sağladığı örgüt kuramcılar tarafından uzlaşılmış bir konudur. Aile işletmelerindeki değişen yönetim yapısı, kurulan ortaklıklar, karar vericilerin değerleri, işletmenin büyümesi veya yaşanan çatışmalar kurumsallaşma ihtiyacını gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı aile işletmelerinde kurumsallaşma düzeyinin rekabet gücüne olan etkilerini incelemektir. Bu kapsamda aile işletmeleri, kurumsallaşma ve rekabet gücü üzerine alan yazın bilgisi sunulmuştur. İstanbul'da aile işletmelerinden elde edilen veriler SPSS V.26 ve AMOS 24 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, kurumsallaşmanın boyutlarından olan; işletme anayasası, hesap verebilirlik, profesyonelleşme, formal örgüt yapısı, stratejik planlama süreci, yönetim anlayışı ve yönetime katılma, karar alma şekli ve etkin bir iletişim sisteminin bulunması aile işletmelerinde rekabet gücü üzerinde olumlu yönde etkilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a subject agreed upon by organization theorists that institutionalization provides legitimacy, continuity, change and development in organizations. The changing management structure in family businesses, partnerships established, values of decision makers, growth of the business or conflicts experienced necessitated the need for institutionalization. The aim of this study is to examine the effects of the level of institutionalization on the competitive power of family businesses. In this context, literature on family businesses, institutionalization and competitive power is presented. Data obtained from family businesses in İstanbul were analyzed using SPSS V.26 and AMOS 24 programs. According to the results of the study, the dimensions of institutionalization such as business constitution, accountability, professionalization, formal organizational structure, strategic planning process, management approach and participation in management, decision making method, and the existence of an effective communication system have positive effects on the competitiveness force in family businesses.