Farklı kurgudaki eğitsel videolar ile zenginleştirilmiş aktif öğrenme yönteminin öğrencilerin başarılarına, tutumlarına ve yaşam becerilerine etkileri: Gömülü karma desen
The effects of active learning method enriched with educational videos of different designs on students' achievements, attitudes, and life skills: Embedded mixed design
  1. Tez No: 927774
  2. Yazar: KEVSER KORUMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KORUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada 7. sınıf fen bilimleri dersi“Kuvvetin Etkileri”ünitesindeki; farklı kurgudaki eğitsel videolar ile zenginleştirilmiş aktif öğrenme yönteminin; öğrencilerin başarı, tutum ve yaşam becerilerine etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda üç farklı yöntemin uygulandığı Deney 1, Deney 2 ve Kontrol gruplarında üç farklı durum ele alındığı için çoklu durum karşılaştırması yapılmıştır. Bu amaçla farklı yöntemlerin uygulandığı Deney 1 ve Deney 2 gruplarında öğrenci ve öğretmenlerin öğretim sürecini nasıl değerlendirdiğini belirlemek amacı ile gözlem ve görüşmeler yapılmıştır. Nicel paradigmanın daha baskın olduğu çalışmada nitel boyutta öğrenci ve öğretmenlerden toplanan veriler; nicel verileri derinlemesine betimleyebilmek için çoklu durum karşılaştırması yapılmıştır. Çalışma; karma yöntem desenleri arasında yer alan, hem nitel hem de nicel verilerin bir arada kullanılarak, nitel verilerin nicel deneysel bir çalışmanın içine gömüldüğü“gömülü desen”ile gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler; başarı testi, tutum testi ve yaşam becerileri testleri ile toplanırken nitel veriler; öğretmen görüşme formu, öğrenci görüşme formu ve öğrenci günlükleri ile toplanmıştır. Nicel verilerde MANCOVA analizi ile ana problem incelenmiş, alt problem soruları için de t-testi analizi yapılmıştır. Öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini ayrıntılı olarak ortaya koymak için yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular içerik analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular Kontrol ve Deney 2 grubuna kıyasla başarı ve tutum puanlarında Deney 1 grubunun lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, farklı kurgudaki eğitsel videolar ile zenginleştirilmiş aktif öğrenme yönteminin; öğrencilerin başarı ve tutum puanlarını anlamlı düzeyde artırdığı söylenebilir. Sonuçlar, gözlem kontrol listelerinden ve saha notlarından elde edilen bulgular, öğrenci ve öğretmenlerin görüşleriyle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of an active learning method enriched with educational videos of different designs on students' achievement, attitudes, and life skills in the 7th-grade science course unit“Effects of Force.”In this context, a multiple-case comparison was conducted since three different situations were examined in the Experiment 1, Experiment 2, and Control groups, where three different methods were applied. To achieve this goal, observations and interviews were conducted in the Experiment 1 and Experiment 2 groups, where different methods were applied, to determine how students and teachers evaluated the instructional process. In this study, where the quantitative paradigm is more dominant, qualitative data collected from students and teachers were analyzed using a multiple-case comparison to provide an in-depth description of the quantitative data. The study was conducted using an embedded design, which is among the mixed-method research designs. In this design, both qualitative and quantitative data were used together, with qualitative data embedded within a quantitative experimental study. Quantitative data were collected through an achievement test, an attitude test, and life skills tests, while qualitative data were gathered through teacher interview forms, student interview forms, and student diaries. The main research problem was analyzed using MANCOVA, and t-test analysis was conducted for the sub-problems. The findings obtained from semi-structured interviews, which were conducted to present teachers' and students' views in detail, were analyzed using content analysis.The findings indicate a significant difference in favor of the Experiment 1 group in achievement and attitude scores compared to the Control and Experiment 2 groups. As a result, it can be concluded that the active learning method enriched with educational videos of different designs significantly increases students' achievement and attitude scores. These results are also supported by findings obtained from observation checklists, field notes, and students' and teachers' views.