Mobil eleme ünitesinde kapasite hesabı ve optimum elek tasarımı
Capacity calculation and optimum screen design in the mobile screening unit
- Tez No: 927773
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Farklı boyutlardaki parçacıkları ayıklamak için tarihte kullanılan en eski alet olan elekler, günümüzde endüstriyel makinaların içinde modern çözümler sunarak insan gücüyle çalışmanın ötesine geçmişlerdir. Farklı amaçlar için kullanılan, birbirinden farklı geometrilere ve hareket biçimlerine sahip olan eleklerin verimlerini artırmak, proseslerin iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, atık yönetiminde önemli rol oynayan Mobil Eleme Ünitesi'ne ait Tambur Elek üzerinde verim ve kapasite ölçümü, Ayrık Elemanlar Yöntemi analizi ile yapılmıştır. Piyasada sıklıkla kullanılan dış ölçülere ve toplam delik alanına bağlı kalınarak farklı delik tasarımlarında eleklerin eleme verimleri ve kapasiteleri analiz edilmiştir. Çıkan sonuçlar incelenerek her elek tasarımı için bir iyileştirme yapılmış, iyileştirilen elekler tekrar analiz edilmiştir. Elekler analiz edilirken besleme koşullarındaki değişiklikler incelenmiştir. Bu değişiklikler besleme hacmi ve besleme yığınındaki parçacıkların kütlesel dağılımlarıdır. Bu incelemeyle farklı parçacık dağılımına sahip yığınların elenmesi için uygulamada değişikliklerin gerekliliği tecrübe edilmiştir. Aynı zamanda yapılan iyileştirmelerin ve besleme miktarlarının elekteki aşınma etkileri incelenmiş, aşınma, kapasite ve verim etkisindeki optimum elek ve optimum besleme koşullarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sieves, the oldest tool used in history to separate particles of different sizes, have gone beyond working with human power by offering modern solutions in industrial machines today. Increasing the efficiency of sieves, which are used for different purposes and have different geometries and movement patterns, plays an important role in improving processes. In this study, efficiency and capacity measurements on the Drum Screen of the Mobile Screening Unit, which plays an important role in waste management, were made with Discrete Element Method analysis. The screening efficiencies and capacities of the sieves in different hole designs were analyzed by adhering to the external dimensions and total hole area frequently used in the market. By examining the results, an improvement was made for each sieve design, and the improved sieves were analyzed again. Changes in the feeding conditions were examined while analyzing the sieves. These changes are the feeding volume and the mass distribution of the particles in the feed pile. With this examination, the necessity of changes in the application for the screening of piles with different particle distributions was experienced. At the same time, the effects of improvements and feeding amounts on the wear of the screen were examined, and the optimum screen and optimum feeding conditions in terms of wear, capacity and efficiency were achieved.