Hafızlık eğitimindeki psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin değerlendirilmesi (Manisa ili örneği)
Evaluation of psychological counseling and guidance services in memory education (The case of Manisa province)
  1. Tez No: 861021
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ÖZKAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hafızlık eğitiminde, psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin etkili bir biçimde sunulması, öğrencilerin eğitsel, kişisel ve psikolojik gelişimine katkı sağlamak açısından önemlidir. Bu hizmetlerin değerlendirilmesi, mevcut durumun anlaşılması ve ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm önerileri sunulması açısından kritik bir rol oynamaktadır. Ancak, hafızlık eğitimindeki psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerini detaylı bir şekilde değerlendiren çalışmaların eksikliği gözlemlenmektedir. Bu bağlamda, Manisa ilinde bulunan yirmi iki hafızlık kursundan hedefli örneklem ile seçilen sekiz farklı Kur'an kursundaki öğretici, öğrenci ve velilerden oluşan toplam 29 kişilik bir örneklemle fenomenolojik desen kullanılarak nitel bir araştırma yapılmıştır. Görüşmeler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları, velilerin çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla rehberlik hizmetine ihtiyaç duyduklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, öğrencilerde, velilerin eğitim sürecine daha aktif katılımının aile içindeki olumsuz etkileşimleri azaltabileceğini düşünmektedir. Çalışma, öğrenci-öğretici-veli üçgeninde daha sağlıklı iletişim ve iş birliği için düzenlemeler yapılmasının önemine vurgu yapmaktadır. Önerilen stratejiler arasında, öğreticilere psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini daha etkili bir şekilde sunabilmeleri için düzenli olarak hizmet içi eğitim alma ve pedagojik formasyon eksikliklerinin giderilmesi bulunmaktadır. Bu stratejilerin uygulanması, özellikle ergenlik dönemindeki öğrencilerin, ruhsal sağlıklarını koruma ve gelişim özelliklerine uygun rehberlik hizmetleri almasına katkı sağlayabilir. Araştırmanın, Türkiye'deki hafızlık eğitiminde psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin daha etkin bir şekilde uygulanmasına katkı sağlaması ve gelecekteki çalışmalara rehberlik etmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the education of memorization training the effective provision of psychological counseling and guidance services is important for contributing to students' educational, personal, and psychological development. The evaluation of these services plays a critical role in understanding the current situation and providing solutions to potential issues. However, there is observed lack of studies that comprehensively assess psychological counseling and guidance services in memorization training education. In this context, qualitative research using a phenomenological design was conducted with a targeted sample from twenty-two memorization courses in Manisa province. The study involved a total of 29 participants, including instructors, students, and parents from eight different Quran courses. Interviews were conducted using a“Semi-Structured Interview Form”prepared by the researcher, and the obtained data were analyzed through content analysis. The findings of the study indicate that parents perceive the need for more guidance services to meet their children's needs. Additionally, students believe that increased parental involvement in the education process can reduce negative interactions within the family. The study emphasizes the importance of making arrangements for healthier communication and collaboration in the student-instructor-parent triangle. Among the proposed strategies are providing regular in-service training for instructors to enhance the effective delivery of psychological counseling and guidance services and addressing pedagogical formation deficiencies. Implementing these strategies can contribute to maintaining the mental health of students, especially during adolescence, and providing guidance services suitable for their developmental characteristics in memorization education in Turkiye. The study is expected to contribute to the more effective implementation of psychological counseling and guidance services in memorization education in Turkiye and guide future research