Investigating the attitudes of in-service EFL teachers towards the teaching profession: Burdur province sample
İngilizce öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi: Burdur ili örneği
- Tez No: 927776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Öğretmenlik, öğretmenlerin alan bilgisi uzmanlığı, pedagojik yeterlilik ve sabır, yaratıcılık, adanmışlık ve esneklik gibi özelliklere sahip olmasını gerektiren çok boyutlu bir meslektir. Öğretmenler, öğrencilerin bilişsel ve entelektüel gelişimlerini olduğu kadar duygusal ve sosyal gelişimlerini de derinden etkilerler. Eğitim sisteminin temel unsurları olan öğretmenler, toplumun tasarımcıları olarak görülmekte ve gelecek nesilleri ülkelerinin ilerlemesine ve gelişmesine katkıda bulunacak şekilde donatmaktadırlar. İngilizce dil öğretimi alanında ise öğretmenlerin etkisi daha da önemli boyutlara ulaşmaktadır. İngilizce öğretmenlerinden yalnızca dil bilgisi kazandırmaları değil, aynı zamanda kültürlerarası anlayışı teşvik etmeleri, iletişim becerilerini geliştirmeleri ve modern, küreselleşmiş bir dünyada öğrenmeye karşı yaşam boyu sürecek bir tutku aşılamaları beklenmektedir. Öğretmenlerin mesleklerine yönelik tutumları son derece önemlidir çünkü bu tutumlar, onların öğretme etkinliklerini önemli ölçüde etkiler ve bu durum da öğrencilerin tutumlarını, davranışlarını ve genel olarak eğitim sürecinin kalitesini şekillendirir. Bu bağlamda, bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik genel tutumlarını incelemeyi ve mesleklerine ilişkin tutumlarının çeşitli demografik özelliklere göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmada karma yöntem araştırma deseni kullanılmış olup, öncelikle nicel veriler, Burdur il merkezinde yer alan, farklı seviyelerdeki devlet okullarında görev yapan 79 İngilizce öğretmeninin katılımıyla bir tutum ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizi, İngilizce öğretmenlerinin mesleklerine karşı yüksek düzeyde, olumlu tutumlara sahip olduklarını ve yaş, cinsiyet, okul seviyesi ve meslekteki deneyim süresi gibi demografik değişkenler ile mesleki tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığını ortaya koymuştur. Akabinde, nitel veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler uygulanmış ve bu süreçte nicel veri toplama sürecine katılan 13 gönüllü İngilizce öğretmeni yer almıştır. Nitel verilerin içerik analizi sırasında, İngilizce öğretmenleri, öğretmenlik mesleğini büyük ölçüde kendilerine özgü bir şekilde betimlemiş ve mesleğe dair tasvirleri, İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterlilikleriyle iç içe geçmiştir; bu yeterlilikler, dil öğretiminde yetkinlik kazanmalarını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Ayrıca, İngilizce öğretmenleri eğitim öğretim ortamlarında karşılaştıkları mesleki zorlukları ve mesleki tükenmişliğe neden olan birçok faktörü ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, öğretmenlik mesleğinin mevcut durumunu iyileştirmek için ortaya konan sorunların yeniden gözden geçirilmesi ve mesleki iyileştirme adına harekete geçilmesi gerektiğini vurgularken, aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin mesleklerine ilişkin mevcut tutumlarını öne çıkarmaktadır. Çalışma, kapsamlı araştırma bulguları sunmakta ve ileri araştırmalar için önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teaching is a multidimensional profession that requires teachers to possess subject matter expertise, pedagogical proficiency, and traits such as patience, creativity, devotion, and flexibility. Teachers profoundly affect both the cognitive and intellectual advancement of students as well as their emotional and social development. Teachers, as the core components of the education system, are frequently viewed to be the designers of society, equipping future generations to contribute to the advancement and growth of their country. In the field of English language teaching, their impact reaches even greater levels. English language teachers have expectations that extend beyond providing linguistic knowledge; they should also promote intercultural understanding, enhance communication skills and encourage a lifelong enthusiasm for learning in the modern globalised world. Teachers' attitudes towards their profession are critical, as they substantially impact their teaching efficacy, which in turn shapes students' attitudes, behaviours, and overall quality of the education process. In this sense, the current study was an attempt to scrutinise the overall attitudes of in-service EFL teachers towards the teaching profession and determine whether their attitudes regarding their profession significantly differ across many demographic characteristics. A mixed-method research design was utilised; primarily, quantitative data was acquired by an attitude scale with the involvement of 79 in-service EFL teachers employed in different levels of public schools located in the city centre of Burdur province. Analyzes of the quantitative data revealed that in-service EFL teachers had a high level of positive attitudes towards their profession, and there was no statistically significant difference between the professional attitudes of in-service EFL teachers and their demographic variables, including age, gender, teaching degree and teaching experience. Sequentially, semi-structured interviews were applied as a qualitative data collection method, including 13 volunteer in-service EFL teachers who attended the quantitative data collection process. During the content analysis of the qualitative data, in-service EFL teachers predominantly depicted the teaching profession in their distinctive way; followingly, their portrayal of the profession was intertwined with the professional competencies of English language teachers, which they developed to attain proficiency in language teaching. In-service EFL teachers also revealed the professional challenges they had in educational settings and many factors that caused professional burnout. In conclusion, this study underscores the necessity of revising issues and taking action to improve the existing state of the teaching profession while also highlighting in-service EFL teachers' prevailing attitudes regarding their occupation. The study reports comprehensive research findings and offers recommendations for additional research.