Yabancılara Türkçe öğretiminde ders günlüğü kullanımının öğrenenlerin yazma becerisine etkisi
The effect of the use of course diary in teaching Turkish to foreigners on learners' writing skills
- Tez No: 927782
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yabancılara Türkçe alanına ilişkin yapılan alanyazın incelemesinde yazma becerisini geliştirmeye yönelik yapılan araştırmaların sınırlı sayıda yapıldığı görülmektedir. Farklı sebeplerle Türkiye'ye gelen, üniversiteler bünyesindeki Türkçe Öğretim Merkez'lerinde öğrenim gören, yabancı uyruklu öğrenenlerin yabancılar için Türkçe yazma becerilerinin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Yapılan bu çalışma ile yabancılara Türkçe öğretiminde ders günlüğü kullanımının öğrenenlerin yazma becerisi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Burdur Mehmet Akif Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi'nde Türkçe öğrenen B2 düzeyindeki YTB sınıflarında yer alan 20 yabancı öğrenen oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu ön test son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Büyükikiz (2011)'in geliştirmiş olduğu“Yazılı Anlatım Dereceli Puanlama Anahtarı”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca bu araştırmada, yazılı anlatım puanlama anahtarının güvenirliğinin incelenmesi amacıyla cronbach's alpha güvenirlik analizi yapılmış ve rubliğe ait ölçümlerin 0.70 üzerinde olduğu görülmüştür. Araştırmada kullanılan“Yazılı anlatım dereceği puanlama anahtarı”ve“Kişisel bilgi formundan”elde edilen bulgular bu araştırmada SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22ile analiz edilmiştir. Araştırmada veri dağılımının normalliğine karar vermek için Shapiro-Wilk, normal dağılımın diğer varsayımları olan basıklık ve çarpıklık değerlerinden yararlanılmıştır. Bağımsız iki grup karşılaştırmasında Man Whıtney-U test bağımlı gruplar karşılaştırılmasında Wilcoxon test kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenicilerin ön test son test puanları arasında son test lehine olumlu bir artış olduğu, öğrenenlerin içerik özellikleri, biçimsel özellikleri ve yazım ve noktalama boyutları ön test son test puanları arasında son testin lehine bir artış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada öğrenenlerin yazma becerisi ön test son test puanlarının cinsiyet göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the literature review conducted in the field of Turkish to foreigners, it is seen that the number of studies conducted on developing writing skills is limited. It is very important to develop the Turkish writing skills of foreign learners who come to Turkey for different reasons and study at Turkish Teaching Centers within universities. The aim of this study is to determine the effect of the use of course diary in teaching Turkish to foreigners on the writing skills of learners. The study group consists of 20 foreign learners in B2 level YTB classes who are learning Turkish at Burdur Mehmet Akif University Turkish Teaching Center in the spring semester of 2022-2023 academic year. In the research, a single-group pre-test post-test semi-experimental design was used, which is one of the quantitative research methods. In the study, the“Written Expression Rating Key”and“Personal Information Form”developed by Büyükikiz (2011) were used as data collection tools. In addition, in this study, Cronbach's alpha reliability analysis was performed in order to examine the reliability of the written expression rating key and it was seen that the measurements belonging to the rubric were above 0.70. The findings obtained from the“Written Expression Rating Key”and“Personal Information Form”used in the study were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22. In the study, Shapiro-Wilk was used to decide on the normality of the data distribution, and the other assumptions of normal distribution, kurtosis and skewness values, were used. In the comparison of two independent groups, Man Whitney-U test was used, and in the comparison of dependent groups, Wilcoxon test was used. According to the results obtained in the study, it was determined that there was a positive increase in favor of the post-test among the pre-test and post-test scores of the students learning Turkish as a foreign language, and that there was an increase in favor of the post-test among the pre-test and post-test scores of the content features, formal features and spelling and punctuation dimensions of the learners. In addition, it was concluded that the pre-test and post-test scores of the learners' writing skills did not differ according to gender.