Ahşap kakma eserlerin korunması ve onarımı: Röliker haç örneği
Conservation and restoration of wood inlay artifacts: An example of a reliquary cross
- Tez No: 927803
- Danışmanlar: DOÇ. EZGİN YETİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ahşap, insanlar tarafından çok uzun yıllardır tercih edilen bir malzemedir. Ahşap eserler ise kültürümüzün önemli bir parçası olup, ait oldukları dönem ve coğrafya hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Toplumsal kültürün devamlılığını sağlamak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla, ahşap eserlere doğru koruma ve onarım işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ülkemizde bu alandaki uzman sayısının yetersizliği ve sınırlı sayıdaki çalışmalar bilgi birikiminin yetersiz kalmasına yol açmaktadır. Bu çalışma, özel bir koleksiyonda yer alan ahşap kakma bir eserin koruma ve onarım uygulamalarını kapsamaktadır. Röliker haç örneği, organik ve inorganik malzemelerin bir arada bulunduğu kompozit bir ahşap eser olması nedeniyle seçilmiştir. Bu örnekle, ahşap eserlerin korunması ve onarımı işlemlerinde kullanılan malzeme ve teknikler hakkında derinlemesine bir araştırma yapmak hedeflenmiştir. Çalışmada, eserin koruma ve onarım uygulamaları yapılmış, bu işlemlerde kullanılan araç-gereç ve teknikler belirlenmiş; eserin uzun yıllar boyunca bozulmadan korunabilmesi amaçlanmıştır. Kakma ahşap eserlerin malzeme ve teknik özellikleri, kullanım alanları ile mevcut eserin belgenmesi, bozulmaları ve koruma-onarım süreçleri ele alınmıştır. Uygulanacak işlemlere karar verilmesinde farklı bilimlerden destek alınmıştır. Geleneksel koruma ve onarım işlemlerinin yanı sıra ileri tekniklerle yapılan belgeleme işlemlerinden de yararlanılmıştır. Belgeleme işlemlerinde görüntüleme tekniklerinde kullanılan ultraviyole ve optik mikroskop gibi araçlar kullanılarak eserin korunma durumu incelenmiş; arkeometrik çalışmalara dayalı işlemlerde ise X-Işını Floresans (XRF) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) incelemelerine yer verilmiştir. Koruma onarım çalışmaları süresince kullanılan malzeme ve yöntemler, eserin özgün dokusunu koruma ve estetik değerini yeniden kazandırma hedefleri doğrultusunda seçilmiştir. Böylece esere zarar veren etkenler en aza indirilmiş ve gelecek nesillere ulaşması sağlanmıştır. Bu çalışma, ahşap eserlerin sağlıklı bir şekilde geleceğe aktarılmasında karşılaşılan problemlere ışık tutma ve ilgili literatüre katkı sağlama konusunda önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Wood is a material that has been preferred by people for many years. Wooden artifacts are an important part of our culture and provide valuable information about the period and geography they belong to. In order to ensure the continuity of social culture and to pass it on to future generations, correct conservation and restoration processes must be carried out on wooden artifacts. The inadequacy of the number of experts in this field in our country and the limited number of studies lead to insufficient knowledge. This study covers the protection and repair applications of a wooden inlaid artifact in a private collection. The reliquary cross was selected because it is a composite wooden artifact containing organic and inorganic materials. With this example, it was aimed to conduct an in-depth research on the materials and techniques used in the conservation and restoration processes of wooden artifacts. In the study, the conservation and restoration applications of the artifact were carried out, the tools and techniques used in these processes were determined; it was aimed to conserve the artifact without deterioration for many years. The material and technical properties of inlaid wooden artifacts, their areas of use, and the documentation of the existing artifact, their deterioration and conservation - restoration processes were discussed. Support was received from different sciences in deciding on the processes to be applied. In addition to traditional conservation and restoration processes, documentation processes with advanced techniques were also used. In the documentation processes, the conservation status of the artifact was examined using tools such as ultraviolet and optical microscop used in imaging techniques; and in processes based on archaeometric studies, X-Ray Fluorescence (XRF) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) examinations were used. The materials and methods used during the conservation and restoration works were selected in line with the goals of conserving the original texture of the artifact and restoring its aesthetic value. Thus, the factors damaging the artifact were minimized and it was ensured that it reached future generations. This study is important in shedding light on the problems encountered in the healthy transfer of wooden artifacts to the future and contributing to the relevant literature.