Yenilebilir yabani otların tespiti, yöre halkının ve yerel restoranların mutfakta kullanım yaygınlığı ve kullanım şekilleri, Kastamonu örneği
Identification of edible wild herbs, usage prevalence and forms of use in the kitchen by local people and restaurants: The case of Kastamonu
- Tez No: 927805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, Kastamonu ilinde yiyecek ve içecek olarak tüketilen yenilebilir yabani otlar tespit edilmiştir. Tespit edilen yenilebilir yabani otlarla ilgili literatür taranmış, botanik adları ve yöresel adları öğrenilmiştir. Çalışma kapsamında Kastamonu il merkezi, ilçeler ve köyleriyle beraber toplamda 29 yerleşim yerinde ve halk pazarlarında 58 kişi ile görüşme yapılmış ve ot yemekleri ile içecekleri hakkındaki veriler kayıt altına alınmıştır. Otların çiğ halde, salata, kavurma, sulu yemek, bulgurlu pirinçli yemek, sarma, börek, bükme, şerbet, komposto, cacık, çay şeklinde tüketildiği tespit edilmiştir. Ayrıca merkez ilçede 5 yerel restoran işletmecisiyle görüşme yapılmış, araştırma sonucu elde edilen yemek ve içecek reçeteleri restoran işletmecileriyle paylaşılmıştır. İlde 29 familyaya ait 50 tür yenilebilir yabani ot tespit edilmiştir. Kastamonu ilinde ot tüketen kişilerin geleneksel olarak otları öğrendikleri belirlenmiştir. 40 yaş üzeri kişilerin otlardan haberdar olduğu fakat 40 yaş altı kesimin otlar hakkında pek bilgisi olmadığı görülmüştür. Bunun sebebi ise otlara kolay ulaşım imkânı olan köylerde genç kesimin yaşamaması olarak belirlenmiştir. Yenilebilir yabani otların bilinirliğinin artmasını sağlamak amacıyla bu verilerin literatüre geçirilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca yerel restoranlarla reçetelerin paylaşılmasının 'menülerine dâhil edildiği takdirde' gastronomi turizmi açısından bölge gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, edible wild herbs consumed as food and beverages in Kastamonu province have been identified. A literature review has been conducted regarding these identified edible wild herbs, and their botanical and local names have been determined. The study covered a total of 29 settlements, including the provincial center of Kastamonu, districts, and villages, and interviews were conducted with 58 individuals in local markets. Data regarding herb-based dishes and beverages were recorded. It was found that the herbs are consumed raw in the form of salads, sautéed dishes, stews, rice or bulgur dishes, stuffed dishes, pastries, börek (savory pastry), börek (another form of pastry), sherbet, compote, yogurt-based dips, and tea. In addition, interviews were conducted with five local restaurant owners in the central district, and the recipes obtained from the research were shared with the restaurant owners. A total of 50 species of edible wild herbs from 29 families were identified in the province. It was determined that people in Kastamonu traditionally learn about wild herbs. People over the age of 40 were found to be familiar with the herbs, while those under the age of 40 had limited knowledge about them. The reason for this is that younger generations do not live in villages where access to herbs is easier. In order to increase the awareness of edible wild herbs, it is important to incorporate this data into the literature. Furthermore, it was considered that sharing the recipes with local restaurants, if included in their menus, would contribute to the regional development in terms of gastronomic tourism.