Ilgaz dağ destinasyonu kış turizmi gelişiminin paydaşlar, destinasyonun rekabetçi niteliklerinin ziyaretçiler bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluation of winter tourism development of Ilgaz mountain destination from the stakeholders and visitors' perspective of competitive qualities of the destination
- Tez No: 927806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZAR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Destinasyonlar, ziyaretçilerin konaklama, ulaşım, eğlence gibi farklı sebeplerle bulundukları yer olarak adlandırılmaktadır. Dolayısıyla kendisini geliştirmiş ve ziyaretçilere keyif alacakları çeşitli hizmetleri sunan bir destinasyon rakiplerine göre daha avantajlı bir konum elde etmektedir. Bu bağlamda gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, Ilgaz dağ destinasyonunun kış turizmi gelişiminin ve rekabetçi niteliklerinin hem paydaşlar hem de ziyaretçiler bakış açısıyla değerlendirilmesidir. Çalışmada, karma yöntem benimsenmiştir. Ziyaretçilere anketler uygulanırken sektör paydaşlarıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Toplam 419 turiste 1 Şubat 2023-30 Mart 2023 tarih aralığında anket uygulanmış ve analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında faktör analizi ve parametrik testlerden olan ANOVA analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ölçek boyutlarından temel kaynaklar ve çekicilikler, destek faktörler ve niteleyici ve güçlendirici belirleyiciler boyutları açısından kayak merkezleri arasında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ziyaretçilerin destinasyonu güvenli buldukları ve kendilerini güvende hissettikleri, aynı zamanda doğal manzara güzelliği, kar garantisi ve eşşiz dağ bitkisi ve yaban hayatına sahip olması gibi etmenlerin ilgilerini çektiği tespit edilmiştir. Ayrıca destinasyonun heyecan verici gece hayatı ve eğlence imkanı, festival, konser gibi etkinlikler sunmadığı ve geniş restoran yelpazesine sahip olmadığı sonucuna varılmıştır. Sektör paydaşlarının cevapları incelendiğinde çoğunlukla konaklama tesisi ve kapasiteleri yetersizliği ve danışma, bankamatik, soyunma odası, emanetçi dükkânı, büfe vd. yetersizliğine, aynı zamanda eğitmen yeterliliği ve sosyal medya platformlarının varlığına değinilmiştir. Ayrıca, Ilgaz dağ destinasyonunun yerel, heyecanlı, neşeli, hoş, rahatlatıcı olduğu, ticarileştiği, yeni ürün geliştirme fikirlerinin gündeme geldiği ve geri bildirimlerin beklendiği ifadelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Destinations are called places where visitors come for different reasons such as accommodation, transportation, entertainment. Therefore, a destination that has developed itself and offers various services that visitors will enjoy has a more advantageous position compared to its competitors. In this context, the aim of this research is to evaluate the winter tourism development and competitive qualities of the Ilgaz mountain destination from the perspective of both stakeholders and visitors. mixed method was adopted in the study. While surveys were applied to visitors, in-depth interviews were conducted with sector stakeholders. A total of 419 tourists were surveyed and analyzed between february 1, 2023 and march 30, 2023. within the scope of the research, factor analysis and ANOVA analysis, which is a parametric test, were performed. As a result of the analyzes, it was determined that there was no significant difference between the ski resorts in terms of the dimensions of basic resources and attractions, supporting factors and qualifying and reinforcing determinants. It was determined that visitors found the destination safe and felt safe, and that factors such as natural landscape beauty, snow guarantee and unique mountain plants and wildlife attracted their attention. It was also concluded that the destination does not offer exciting nightlife and entertainment opportunities, events such as festivals and concerts, and does not have a wide range of restaurants. When the responses of the sector stakeholders are examined, the inadequacy of accommodation facilities and capacities, information desk, atm, changing room, depository shop, buffet, etc., As well as the adequacy of trainers and the existence of social media platforms were mentioned. In addition, it was stated that the ılgaz mountain destination is local, exciting, cheerful, pleasant, relaxing, commercialized, new product development ideas are on the agenda, and feedback is awaited.