Ilgaz Dağı Küçük Hacet yüksek dağ florası
Alpine flora of the Small Hacet at Ilgaz Mountain
  1. Tez No: 155914
  2. Yazar: YAVUZ UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İLGAZ DAĞI KÜÇÜK HACET YÜKSEK DAĞ FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Yavuz UZUNOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Bu çalışma ile 2002-2003 yılları arasında İlgaz Dağı Küçük Hacet Tepesi Yüksek Dağ Florası tesbit edilmiştir. Araştırma alanı Kastamonu ve Çankırı illeri arasındadır. Araştırma alanına ait iklim verileri (1800-2546 m.) enterpole edilerek hesaplanmış ve Oseyanik iklim özelliği gösterdiği tesbit edilmiştir. Araştırma alanının florası 43 familyaya ait 155 cins ve 283 takson içermektedir. Türlerin fıtocoğrafık bölgelere göre dağılımı; Bilinmeyen %58, Avrupa-Sibirya %20, İran-Turan, %9, Öksin %8, Akdeniz %3, Hirkano-Öksin %2, Doğu Akdeniz %2, olarak tesbit edilmiştir. En geniş yayılış gösteren familyalar sırasıyla: Gramineae (%17), Compositae (%12), Caryophyllaceae (%6), Leguminosae (%5), Labiatae (%5), Rosaceae (%5), Scrophullariaceae (%5) Cruciferae (%4) şeklinde sıralanmaktadır. Bilim Kodu: 206 Anahtar Kelimeler : Yüksek Dağ Florası, İlgaz Dağı, Küçük Hacet, Vejetasyon Kastamonu Sayfa Adedi: 100 Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Kerim GÜNEY
Özet (Çeviri)
11 ALPINE FLORA OF THE SMALL HACET AT ILGAZ MOUNTAIN (M.Sc.Thesis) Yavuz UZUNO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT This study was carried out in 2002-2003 on the Alpine Flora of Small Hacet Hill at the Ilgaz Mountains.The study area is located between Kastamonu and Çankırı provinces. The climate of the study area, the peak of the mountain, were estimated as an Oceanic type by extrapolation tecniques, due to the lack of the meteorological data at this elevation (2000-2586 m). The flora of study area consists of 283 taxa which belong to 43 families and 155 genera. The phytogeographic regions of species have been determinated as: Unknown %58, Euro-Siberian %20, Irano-Turanian %9, Euxin %8, East Mediterranean %2, Mediterranean %3, Hyrcano-Euxinian %2. The widespread families are as follows: Gramineae (%17), Compositae (%12), Caryophyllaceae (%6), Leguminosae (%5), Labiatae (%5), Rosaceae (%5), Scrophullariaceae (%5), Cruciferae (%4). Science Code : 206 Key Words : Alpine Flora, Ilgaz Mountain, Small Hacet, vegetation,Kastamonu Page Number : 100 Thesis Advisor : Ass. Prof. Kerim GÜNEY