Dijital okuryazarlığın dijital muhasebe okuryazarlığına etkisinde muhasebeye karşı tutumunun aracı rolü: Gaziantep ili örneği
The mediating role of attitude towards accounting in the effect of digital literacy on digital accounting literacy: The case of Gaziantep province
- Tez No: 927819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDET İĞDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, bireylerin bilgiye erişim, bilgiyi kullanma ve değerlendirme becerilerini kapsayan dijital okuryazarlık giderek daha önemli hale gelmiştir. Dijital okuryazarlık, bireylerin dijital muhasebe sistemlerini etkin kullanabilmesi için kritik bir gereklilik olup, muhasebeye yönelik tutumları da bu süreci doğrudan etkilemektedir. Muhasebe eğitimi alan bireylerin dijital muhasebe okuryazarlığına uyum sağlaması hem akademik başarıları hem de mesleki yeterlilikleri açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda, çalışma, dijital okuryazarlığın dijital muhasebe okuryazarlığı üzerindeki etkisini ve muhasebeye yönelik tutumun aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2024-2025 Güz Döneminde Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören 992 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler anket yöntemiyle toplanmış, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA ile gruplar arası farklılıklar incelenmiştir. Keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri ile ölçeklerin geçerliliği test edilmiş, Cronbach's Alpha katsayısı ve bileşen güvenilirliği hesaplanmıştır. Yapısal eşitlik modeliyle test edilen hipotezler sonucunda, dijital okuryazarlığın dijital muhasebe okuryazarlığını ve muhasebeye yönelik tutumu olumlu etkilediği, tutumun ise kısmi aracılık rolü üstlendiği görülmüştür. Ticaret lisesi mezunlarının daha yüksek dijital okuryazarlığa, maliye bölümü öğrencilerinin ise muhasebeye daha olumlu tutuma sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, üçüncü sınıf öğrencilerinin dijital muhasebe okuryazarlık seviyesinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bulgular, muhasebe eğitiminde dijital becerilere yönelik uygulamaların artırılması ve sektörel iş birliklerinin güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of digitalization, digital literacy, which encompasses individuals' abilities to access, use, and evaluate information, has become increasingly important. Digital literacy is a critical requirement for individuals to effectively use digital accounting systems, and their attitudes toward accounting directly influence this process. The adaptation of individuals receiving accounting education to digital accounting literacy is essential for both their academic success and professional competence. In this context, the study aims to examine the impact of digital literacy on digital accounting literacy and the mediating role of attitudes toward accounting. The research was conducted with 992 students enrolled in the Faculty of Economics and Administrative Sciences and the Vocational School of Social Sciences at Gaziantep University during the 2024-2025 Fall Semester. Data were collected through surveys, and group differences were analyzed using an independent samples t-test and ANOVA. The validity of the scales was tested through exploratory and confirmatory factor analyses, while reliability was assessed using Cronbach's Alpha coefficient and composite reliability. The hypotheses tested through structural equation modeling revealed that digital literacy positively influences digital accounting literacy and attitudes toward accounting, with attitudes playing a partial mediating role. It was found that vocational high school graduates have higher digital literacy levels, while finance students exhibit more positive attitudes toward accounting. Additionally, third- year students demonstrated higher levels of digital accounting literacy. The findings highlight the need to enhance practical training in digital skills within accounting education and to strengthen industry collaborations.