2024 fen bı̇lı̇mlerı̇ dersı̇ öğretı̇m programında dı̇jı̇tal yetkı̇nlı̇klere yer verilme durumları
The inclusion of digital competencies in the 2024 science curriculum
- Tez No: 927847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARABAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzün koşulları göz önüne alındığında 21.yüzyılda insanlar için sadece bilgiyi almak ve kullanmak yeterli olmayabilir. Bilgiyi doğru kaynaklardan elde edebilmek, bilginin güvenilirliğini sorgulayabilmek, alınan bilgiyi yorumlayıp işleyebilmek ve günlük hayata aktarabilmek çok önemli hale gelmiştir Toplumsal yaşamın ve çağın gerekliliklerine bilimsel ve teknoloji açıdan uyum sağlayabilen bireylerin yetiştirilmesinde önemli bir rolü olan fen bilimleri ders içeriklerinin de 21. yüzyılın getirmiş olduğu yaşamsal beceriler, teknolojik gelişmeler ve eğitimde dijitalleşme süreçleri açısından güncel olması gerekmektedir. Bu açıdan 21. yüzyıl becerileri ve dijital okuryazarlık bağlamında öğrencilere kazandırılması gereken önemli bir yetkinlik türü olan dijital yetkinliklerin fen bilimleri dersi öğretim programı içerisinde yer alması oldukça önemlidir. 2024 yılında yayınlan Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı içerisinde öğrencilerin dijital yetkinliklerini geliştirme odaklı önerilen öğrenme-öğretme uygulamalarının incelendiği bu çalışma doküman incelemeye dayalı betimsel analizin yapıldığı bir araştırmadır. Çalışmada doküman olarak 2024 Yılı Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı (3., 4., 5., 6., 7., ve 8. sınıflar) kullanılmıştır. Öğretim programında yer alan öğrenme-öğretme uygulamalarının betimsel analizi yapılmıştır. Betimsel analizde elde edilen veriler önceden belirlenmiş temalara uygun olarak yorumlamıştır. Elde edilen bulgular; yüzde ve frekans vb. verileri barındıran tablolar ile sunulmuştur. Araştırma sonucunda Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan öğrenme çıktısı ve süreç bileşenlerinin her sınıf düzeyi için %60,71 ile %81,40'ında değişen ağırlıklarda öğrenme-öğretme uygulamaları bölümünde; dijital yetkinlikler kazandırmaya yönelik birtakım öneriler getirildiği tespit edilmiştir. Tüm sınıf düzeylerinde dijital yetkinlik kazandırmaya yönelik programda yer verilen öğrenme-öğretme uygulamaları önerileri arasında ilk üçte tercih edilenlerin; dijital ürün oluşturma, dijital kaynaklardan bilgi toplama ve dijital görsellerden yararlanma olduğu görülmüştür. Bu 3 öğrenme-öğretme uygulamasının tüm sınıf düzeyleri için önerilen ve dijital yetkinlikleri geliştirmeye odaklı olan tüm öğretim yöntem ve tekniklerine göre ağırlığının %77,36 ile 94,11 arasında değişen değerlerde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin dijital yetkinliklerini geliştirmeye odaklı olarak önerilen ancak ilk üçte yer alan öğrenme-öğretme uygulamalarına göre programda daha az sıklıkla yer verilen yöntem ve tekniklerin ise; dijital bilgi güvenilirliği, sanal laboratuvar, dijital iletişim araçlarını kullanma, e-TGA ve sanal müze olduğu tespit edilmiştir. Araştırma öğretim programlarında ve öğrencilere dijital yetkinlikler kazandırma süreçlerinde yapılabilecek iyileştirmelere yönelik öneriler sunularak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering today's conditions, simply receiving and using information may not be enough for people in the 21st century. It has become very important to be able to obtain information from the right sources, to question the reliability of the information, to interpret and process the information received and to transfer it to daily life. Science course contents, which have an important role in raising individuals who can adapt scientifically and technologically to the requirements of social life and the age, are also vital in the 21st century. It needs to be up-to-date in terms of skills, technological developments and digitalization processes in education. In this respect, it is very important that digital competencies, which are an important type of competencies that need to be acquired by students in the context of 21st century skills and digital literacy, are included in the science curriculum. This study, which examines the learning-teaching practices recommended in the Science Course Curriculum published in 2024, focusing on developing students' digital competencies, is a research in which descriptive analysis is made based on document analysis. The 2024 Science Course Curriculum (3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, and 8th grades) was used as the document in the study. A descriptive analysis of the learning-teaching practices in the curriculum was conducted. The data obtained in the descriptive analysis were interpreted in accordance with predetermined themes. Findings obtained; percentage and frequency etc. are presented with tables containing the data. As a result of the research, in the learning-teaching practices section, the weights of the learning outcome and process components in the Science Course Curriculum vary between 60.71% and 81.40% for each grade level; It has been determined that some suggestions have been made to provide digital competencies. Among the learning-teaching application suggestions included in the program aimed at gaining digital competence at all grade levels, the top three preferred ones are; It has been observed that creating digital products, collecting information from digital sources and using digital images. It was concluded that the weight of these 3 learning-teaching practices compared to all teaching methods and techniques recommended for all grade levels and focused on developing digital competencies was between 77.36% and 94.11%. Methods and techniques that are recommended to focus on improving students' digital competencies but are included less frequently in the program compared to the learning-teaching practices in the top three are; It has been determined that digital information reliability, virtual laboratory, using digital communication tools, e-TGA and virtual museum. The research was completed by presenting suggestions for improvements that can be made in the curriculum and the processes of providing students with digital competencies.