Sorumluluk etiği
Ethics of responsibility
- Tez No: 927848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ADUGİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
'Sorumluluk Etiği' başlığını taşıyan bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Antik Yunan felsefesinde sorumluluk, Platon'un ve Aristoteles'in etik görüşleri aracılığıyla tartışılmıştır. Platon etiğinde erdem ve bilgi sorunu incelenmiş, özgürlük ve sorumluluk hakkında bir tartışma yürütülmüştür. Aristoteles etiğinde, insanın işi (ergon) ve erdem incelemesi ardından özgürlük ve sorumluluğa dair tartışma yapılmıştır.İkinci bölümde Kant etiğinde sorumluluk, Kant etiğinin temel tezleri ekseninde tartışılmıştır. İstemenin özerkliği/özgürlüğüne dair inceleme ve insan doğası bu bölümün temel sorunlarıdır. Üçüncü ve son bölümde Levinas, Bauman ve Jonas'ın sorumluluk görüşleri tartışılmıştır. Levinas'ın ilk felsefe olarak etiği görmesinin nedenleri ve Başkası ile Ben arasındaki ilişki incelenmiştir. Bauman'ın modern proje olarak adlandırdığı modern etiğin amaç ve hedefleri postmodern perspektif aracılığıyla tartışılmış ve sorumluluğun toplum süreçlerinde imkanı üzerine durulmuştur. Jonas etiğinde, gelişen teknolojiyle birlikte yeni bir etik teoriye duyulan ihtiyacın nedenleri incelenmiş, sorumluluğun türleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis titled 'Ethics of Responsibility' consists of three parts. In the first chapter, responsibility in Ancient Greek philosophy is discussed through the ethical views of Plato and Aristotle. In Plato's ethics, the problem of virtue and knowledge was examined and a discussion was carried out about freedom and responsibility. In Aristotelian ethics, the discussion of freedom and responsibility is made after the examination of human ergon and virtue. In the second part, responsibility in Kantian ethics is discussed in the context of the basic theses of Kantian ethics. The study of the autonomy/freedom of the will and human nature are the main problems of this section.In the third and final section, the views of responsibility of Levinas, Bauman and Jonas are discussed. The reasons why Levinas sees ethics as the first philosophy and the relationship between Other and I are examined. The aims and objectives of modern ethics, which Bauman calls the modern project, were discussed through a postmodern perspective and the possibility of responsibility in social processes was emphasized. In Jonas' ethics, the reasons why a new ethical theory is needed with developing technology are examined and the types of responsibilities are emphasized.