Bilişsel esneklik ve algılanan sosyal desteğin affedicilik üzerindeki etkisi
The effects of cognitive flexibility and perceived social support on forgiveness
- Tez No: 927869
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, bilişsel esneklik ve algılanan sosyal desteğin affedicilik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Nicel yöntemlerden ilişkisel tarama deseni kullanılarak gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini, uygun örneklem yöntemi ile seçilen 246 (%58.02) kadın ve 178 (%41.98) erkek olmak üzere toplam 424 yetişkin oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Affetme Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmış; veriler SPSS 27 paket programı ile analiz edilmiştir. Demografik değişkenlerin (cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, eğitim ve sosyo-ekonomik düzey) karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t-testi ve One Way Anova testleri uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi ve düzey farklılıklarını değerlendirmek amacıyla Scheffe ve Games-Howell testleri kullanılmıştır. Aracılık analizinde SPSS Process Macro (Model 4) eklentisi ve 5000 yeniden örnekleme seçeneği tercih edilmiştir. Analizler sonucunda, bilişsel esneklik ile affetme arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin aracılık rolü üstlenmediği belirlenmiştir. Affetme değişkeni cinsiyet, eğitim ve sosyo-ekonomik düzey bakımından; bilişsel esneklik değişkeni çalışma durumu ve eğitim düzeyi bakımından; algılanan sosyal destek değişkeni ise medeni durum ve sosyo-ekonomik düzey bakımından anlamlı farklılıklar göstermiştir. Ayrıca affedicilik, bilişsel esneklik ve algılanan sosyal destek arasındaki ikili ilişkilerin her birinde pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuçlar, ilgili literatürle karşılaştırılarak tartışılmış, alan uzmanlarına ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cognitive flexibility and perceived social support on forgiveness were examined. The study was conducted using a correlational survey model, one of the quantitative research methods, and the sample consisted of 424 adults, including 246 women (58.02%) and 178 men (41.98%), selected through convenience sampling. Data collection tools included a Personal Information Form, the Forgiveness Scale, the Cognitive Flexibility Scale, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. The data were analyzed using SPSS 27. To compare demographic variables (gender, marital status, employment status, education and soci-oeconomic level), the Independent Samples t-test and One-Way ANOVA were used. Pearson Correlation Analysis was employed to examine the relationships between variables, while Scheffe and Games-Howell tests were used to assess group differences. The mediator analysis was conducted using the SPSS Process Macro (Model 4) extension with a 5000-bootstrap resampling option. The analyses revealed that perceived social support did not play a mediating role in the relationship between cognitive flexibility and forgiveness. The forgiveness variable showed significant differences according to gender, education, and socioeconomic status; cognitive flexibility showed significant differences according to employment status and education level; and perceived social support differed significantly by marital status and socioeconomic status. Moreover, statistically significant and positive correlations were found among forgiveness, cognitive flexibility, and perceived social support. The results were discussed in comparison with the related literature and suggestions were presented for experts in the field and for future research.