Üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn tutumları, sosyal kaygı düzeyleri ve duygu düzenlemesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived parental attitudes, social anxiety levels and emotion regulation in university students
- Tez No: 927957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn tutumları, sosyal kaygı düzeyleri ve duygu düzenleme arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada ele alınan değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiş ebeveyn tutumlarının sosyal kaygı düzeyi ve duygu düzenleme üzerindeki etkisini araştırılmıştır İlişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini İstanbul ve Balıkesir'de öğrenim gören ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitimlerine devam eden 446 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcılara; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Veriler, SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, algılanan ebeveyn tutumu duygusal sıcaklık alt boyutu ile sosyal kaygı arasında negatif yönde, aşırı koruma ve reddedicilik boyutu ile pozitif yönde anlamlı ortaya koymuştur. Bununla birlikte duygusal sıcaklık ebeveyn tutumu alt boyutu ile duygu düzenleme alt boyutu yeniden değerlendirme ile pozitif ilişki, reddedicilik düzeyi ile yeniden değerlendirme negatif yönde ilişki ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, algılanan ebeveyn tutumlarının sosyal kaygı düzeyleri ve duygu düzenleme üzerindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between perceived parental attitudes, social anxiety levels and emotion regulation in university students were examined. The relationships between the variables discussed in the study were examined and the effect of parental attitudes on social anxiety level and emotion regulation was investigated. The sample of the study, which was carried out with the relational screening method, consisted of 446 university students studying at associate, undergraduate, master's and doctoral levels in Istanbul and Balıkesir. To the participants; Socio-Demographic Information Form, Abbreviated Perceived Parenting Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale and Emotion Regulation Scale were administered. The data were analyzed using the SPSS-27 program. Descriptive statistics, correlation and regression analyzes were applied during the analysis process. Research findings revealed a negative significance between the emotional warmth sub-dimension of perceived parental attitude and social anxiety, and a positive significance between the over-protection and rejection dimension. However, the emotional warmth parental attitude sub-dimension and the emotion regulation sub-dimension revealed a positive relationship with reappraisal, and the level of rejection and re-evaluation revealed a negative relationship. These results highlight the importance of perceived parental attitudes on social anxiety levels and emotion regulation.