Morphological and growth study of a sea toad Chaunax abei in Suruga Bay, Japan
Japonya, Suruga Körfezinde bir deniz kurbağasının Chaunax abei, morfolojik ve büyüme araştırması
  1. Tez No: 927962
  2. Yazar: AHMET MERT ŞENBAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MASASHI YOKOTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokyo University of Marine Science and Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Chaunax abei, bireylerin eksikliği ve yaban popülasyonunu doğru bir şekilde yansıtacak yeterli miktarda örnek elde etmenin zorluğu nedeniyle, biyolojik popülasyon verileri açısından, ihmal edilmiş bir balık türüdür. Suruga Körfezindeki en yaygın fener balığı olarak, bu etobur tür körfezin akuatik ekolojisinde önemli bir rol oynamaktadır. Sınırlı yaşam alanı ve Asya'daki biyo-coğrafi önemine rağmen, C. abei ekonomik olarak önemli olarak kabul edilmemektedir ve genellikle atıl durumdadır. Mevcut araştırmalarda kullanılan numuneler, iki yıl (2021-2022) boyunca Suruga Körfezinden toplanmıştır. 1. bölümde fener balığı türlerinin, özellikle Chaunacidlerin, durumu Suruga Körfezine odaklanılarak kısacak tanıtılmıştır. Bu bölüm, C. abei'nin dağılımını ve ekolojik önemini detaylandırarak, Chaunacidlere genel bir bakış sunmaktadır. 2. bölümde C. abei'nin genel popülasyon morfometrikleri hakkında kapsamlı bilgi verilmiştir ve belirlenen morfometrik özellikler tanımlanmıştır. Bu zamana kadar, fenotipik özellikleri hakkında kullanılabilen bütün bilgiler az örnekli bireylerin ya da müze materyallerinin araştırmalarından elde edilmiştir. Ayrıca, şu ana kadar sadece çok az araştırmacı Chaunacidleri, çoğunlukla yeni türlerin tanımlanmasına ya da cins seviyesinde bunların açıklanmasına odaklanarak, araştırmıştır. Chaunacidler sıradan şekilli balıklar değildir: Başları yuvarlaktır ve bedenleri arkaya doğru eğim yapar ya da düzleşir. Bunun sonucu olarak, vücut morfometriklerinin ölçüm yöntemleri çeşitli olmuştur ve standartlaştırılmamıştır. Bu araştırmada, baz verileri sunmak ve beden ölçümleri arasındaki karşılıklı ilişkileri sunmak amacıyla genel-temel ihtiyolojik ölçümler kullanılmıştır. Onaltı morfometrik karakteristik ölçülmüştür ve tekli doğrusal regresyon uygulanmıştır. Bunun sonucu olarak, bütün beden parçalarının, beden boyutuyla birlikte arttığı, güçlü genel bir ilişki göstererek (r2 > 0,90), bulunmuştur. Morfometrik veriler Chaunacid popülasyonu içindeki olası alt türlerin ya da çeşitlerin korunması çabalarına ve tanımlanmasına yardımcı olan, yaşam, üreme ve ekolojik karşılıklı etkileşimler için kritik önemde olan çeşitlenmeleri ve uyum sağlamaları ortaya çıkarmıştır. Son olarak, araştırmanın sonuçları C. abei türünün morfolojik olarak tanımlanması ve karşılaştırmalı anatomisi için temel önemdedir. 3. bölümde C. abei'nin otolitleri, biyometrik veri ve otolit boyutları (şekil belirleyicileri) açısından araştırılmıştır. Şu anda, literatürde C. abei'nin otolit özellikleriyle ilişkili kullanılabilir bilgi yoktur. Otolitler onların büyümeleri ve çevresel geçmişleri hakkında bilgi sağladıkları için kullanışlı biyo-göstergeler olarak işlev görmektedirler. Bunun sonucu olarak, C. abei'nin sol ve sağ sagittae'sinin boyutu ve ağırlığında farklılık bulunmamıştır ve balık ve otolit parametreleri arasındaki göreceli olarak güçlü ilişkili çoğunlukla gözlenmiştir (r2 > 0,890). Ek olarak, otolitlerin şekil faktörleri, otolitlerin her türe ait olan benzersiz özel şekilleri olduğu için (yani otolitler balık türleri arasında uzayabilirler, düzleşebilirler ya da çeşitli morfolojik şekiller sunabilirler), farklı popülasyonları ayırt etmek için kritik önemdeki özelliklerdir. Bu nedenle otolit şekli araştırmaları günümüzde popülasyonların ayırt edilmesinde etkili yöntemlerdir. Ancak, C. abei'nin açıklayıcı otolit şekli verileri henüz sunulmamıştır. Bu yüzden bu araştırma genel popülasyon ve ilişkili şekil göstergelerinin otolit verilerini açığa çıkarmayı amaçlamıştır. Sonuç olarak otolitin şekil göstergelerinin 0.7362 (FF
Özet (Çeviri)
Chaunax abei is a fish species that has been neglected in terms of biological population data, primarily due to the rarity of individuals and the difficulty in obtaining enough specimens to accurately reflect wild populations. As the most abundant anglerfish in Suruga Bay, this omnivorous species plays a significant role in the bay's aquatic ecology. Despite its biogeographic importance in Asia due to its limited habitat, C. abei is not considered economically important and is often discarded in this region. The samples used in existing studies were collected from Suruga Bay over two years (2021-2022). In Chapter 1, the status of anglerfish species, specifically the Chaunacids, is briefly introduced with a focus on Suruga Bay. The chapter provides an overview of the Chaunacids, detailing C. abei's distribution and ecological importance. In Chapter 2, comprehensive information on the general population morphometrics of C. abei is provided and the determined morphometric traits were defined. Thus far, all available information about phenotypic features has been obtained from studies of small-sampled individuals or museum materials. Additionally, only a few authors have studied Chaunacids up to now, by focusing mostly on identifying new species or describing those at the genus level. Chaunacids are not ordinary-shaped fishes: their heads are globular, and their bodies slope or flatten towards the posterior. Consequently, measurement methods of body morphometrics have varied and are not standardized. In this study, the general basis of ichthyological measurements was used, aiming to provide base data and present interrelations among body metrics. Sixteen morphometric characteristics were measured, and a single linear regression was applied. As a result, all body parts were found to increase with body size, demonstrating strong relationships overall (r2 > 0.90). Morphometric data reveal variations and adaptations crucial for survival, reproduction, and ecological interactions, aiding in conservation efforts and identifying potential subspecies or variations within the population of Chaunacids. Finally, the research outcomes are essential for morphological identification and comparative anatomy for C. abei. In Chapter 3, the otoliths of C. abei were investigated in terms of biometric data and otolith dimensions (shape indices). Currently, there is no available information in the literature regarding the otolith properties of C. abei. Otoliths serve as useful bioindicators as providing insights into their growth and environmental history. As a result, no differences were found in the size and weight of the left and right sagittae of C. abei and relatively strong relationships were mostly observed (r2 > 0.890) between fish and otolith parameters. Additionally, the shape factors of otoliths are crucial traits for distinguishing different populations, due to otoliths having unique specific shapes belonging to each species (i.e. otoliths can be elongated, flattened, or exhibit various morphological shapes among fish species). Therefore, shape studies of otoliths are effective methods for population identification at present. However, descriptive otoliths shape data of C. abei have not been presented yet. Thus, this study aimed to reveal otolith data of the overall population and the related shape indices. As a result, the shape indices of otolith were found irregular at 0.7362 (FF < 1), roundness was 0.5858 (RD ≠ 1), aspect ratio was 1.6599 (AR > 1), circularity was C = 17.1069, rectangularity was 0.7613 (R ≠ 1) and the ellipticity is E = 0.2467. In conclusion, the otoliths tended towards rectangularity rather than being perfectly circular or elliptical. This study described the otoliths of C. abei in terms of biometric data and dimensions, filling a gap in the literature for the first time. In Chapter 4, the length and weight relationship (LWR) and otolith-based aged reading sessions were performed to determine the growth type and annual growth (catch at age). Thus far, there is nothing known about the age and growth of C. abei, as well as other Chaunacids. The relative growth was estimated using the LWR model as 𝑊 = (2.07 × 10−5)𝑇𝐿2.996 (r2 = 0.937), indicated isometric growth type. For the age estimation (somatic growth), otoliths were chosen as the age indicator due to their accuracy compared to other calcified structures. The transversal (cross)-section method by Strüssmann et al. (2020) was performed which is an innovative new technique to use ultraviolet (UV)-cured resin instead of regular epoxy resins and hardeners to accelerate the processes. Results from the otolith reading sessions were evaluated with von Bertalanffy Growth Function (vBGF). The age ranged from 1 to 12 years with the majority of specimens determined to be 4 (32.79%) years old and the parameters were found as: TL∞ = 468.1 mm, K = 0.056 year-1 and t0 = -0.402 year. This study aimed to analyze somatic and relative growth patterns in order to understand age structure and population dynamics. In Chapter 5, general conclusions were summarized and interpreted according to the results of body morphometric traits, otolith-related morphometrics and shape indices to elucidate population structure. Overall, biometrics and shape indices of otoliths revealed family-specific traits among anglerfishes, contributing primary data on C. abei. Age and growth patterns were reported for the first time, providing insights into the species' life history parameters. Consequently, the outcomes from this dissertation are expected to improve our understanding of the population biology of sea toads.