Ranibizumab tedavisine dirençli tip 1 koroidal neovasküler membranlı olgularda intravitreal aflibercept uygulamasi sonuçlarımız
Results of intravitreal aflibercept application in cases with type 1 chorodal neovascular membrane resistant to ranibizumab treatment
  1. Tez No: 927963
  2. Yazar: IŞIL MERVE TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSAL MELDA YENEREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Ranibizumab tedavisine dirençli tip 1 koroidal neovasküler membranlı olgularda intravitreal aflibercept tedavisinin etkinliğini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Göz Kliniği'ne Aralık 2012- Ocak 2016 tarihleri arasında başvurmuş, neovasküler tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) tanısı almış, optik koherens tomografi (OKT) ve fundus floresein anjiografi (FFA) ile tip 1 koroidal neovasküler membranı (KNV) olduğu tespit edilmiş 22 hastanın 24 gözü geriye dönük olarak incelendi. Olguların ilk başvurularındaki ve ranibizumab tedavisi sonrasındaki en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), fundus muayene bulguları ve OKT ile yapılan makula kalınlığı ölçümleri kaydedildi. İntravitreal aflibercept tedavisinin etkinliğini değerlendirmek için tedavi öncesi ve sonrasındaki EİDGK'leri, ortalama enjeksiyon sayıları ve ortalama makula kalınlıkları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Olgular kliniğe ilk başvurudan itibaren ortalama 35,32±13,36 ay takip edildi. Olgulara yapılan ortalama ranibizumab enjeksiyonu sayısı 7,46±4,72 iken; ortalama aflibercept enjeksiyonu sayısı 2,92±2,42 idi. Ranibizumab tedavisi sonrası ortalama makula kalınlığı ölçümlerine göre aflibercept tedavisi sonrası ortalama makula kalınlığı ölçümlerinde 80,25±76,32 µm'luk düşüş saptandı ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (P=0,001; P0,05) Retinal sıvının lokasyonuna göre ( subretinal, intraretinal, her ikisi birden ya da kistoid dejenerasyon) ya da pigment epitel dekolmanı (PED) mevcudiyetine göre aflibercept tedavisi başarısında anlamlı bir farklılık görülmedi. (P>0,05) Sonuç: Çalışmamızda ranibizumab tedavisine dirençli neovasküler YBMD'nin intravitreal aflibercept enjeksiyonu ile tedavisinde anatomik iyileşme sağlandı. Takiplerde ciddi komplikasyon görülmedi. Retinadaki sıvı lokasyonunun , PED mevcu diyetinin, tedaviye dirençli vakalarda aflibercept etkinliğinde belirleyici faktör olmayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: To research efficacy of intravitreal aflibercept injection treatment in patients who are resistant to ranibizumab treatment and having type 1 choroidal neovascular membranes. Design & Method: Twenty four eyes of 22 patients having neovascular age related macular degeneration (AMD) diagnosed as type 1 choroidal neovascular membrane were identified by optical coherence tomography (OCT) and fundus fluorescein angiography at Haydarpasa Research and Training Hospital between Dec'12 and Jan'16 and were analyzed retrospectively. Baseline and post-ranibizumab treatment of best-corrected visual acuity (BCVA), fundus findings and central retinal thickness with OCT of patients were recorded. In order to assess efficacy of intravitreal aflibercept treatment the mean numbers of injections, BCVA and the mean central retinal thickness were statistically compared with baseline and post- treatment figures. Results: The mean monitoring time was 35,32±13,36 months. The mean numbers of ranibizumab injections were 7,46±4,72 and the mean numbers of aflibercept injections were 2,92±2,42. The mean central retinal thickness decreased 80,25±76,32 µm as a result of aflibercept treatment compared to ranibizumab treatment and the outcomes were statistically significant (P=0,001; P0,05). No significant difference was observed with respect to the location of retinal fluid or existence of PED in the efficacy of aflibercept (P>0,05). Conclusion: Anatomic improvement was confirmed in all patients who were resistant to ranibizumab. No significant complication was observed throughout the study. Retinal fluid location and existence of PED may not be a decisive factor at efficacy of aflibercept in patients resistant to ranibizumab.