E7 ülkelerinin emek yoğun ürün dış ticaretinin rekabet gücü analizi
Competitiveness analysis of labor-intensive product foreign trade of E7 countries
- Tez No: 927980
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Büyüme potansiyeli yüksek geleceğe yön vereceği öngörülen ve ortak çıkarlara ve benzer yapılara sahip olan Çin, Hindistan, Rusya, Endonezya, Meksika, Brezilya ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu E7 ülkelerinin dış ticaretteki konumları oldukça önem arz etmektedir. Bununla birlikte ülkelerin rekabet gücü uluslararası pazarda var olabilmelerini sağlamakla birlikle sürdürebilir büyüme ve kalkınma için önemlidir. Çalışmada E7 ülkelerinin rekabet gücü 1993-2022 yılları arasında emek yoğun sektörde rekabet gücü ölçülmüştür. Rekabet gücünü ölçmek için Balassa'nın Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Teorisi kullanılarak analiz yapılmıştır. Analizde SITC Rev.3 2 haneli emek yoğun ürün grubu kullanılmıştır. Endeks sonuçlarına göre, E7 ülkeleri içerisinde Çin emek yoğun sektörde rekabet avantajına büyük oranda sahiptir. Rusya'nın emek yoğun sektörde rekabet avantajına sahip olduğu hiçbir ürün grubu bulunmamaktadır. Hindistan, emek yoğun alanda nisbi olarak rekabet avantajına sahip ülkelerdendir. Türkiye ve Endonezya 13 ürün grubu içerisinde 7 ürün grubunda rekabet üstünlüğüne sahiptir. Özetle; ülkelerin ihracatta sürekli artış göstermesi büyüme açısından önemlidir. Ancak burada sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma için ihracattaki hangi ürün gruplarında artış olduğu daha önemlidir.
Özet (Çeviri)
The foreign trade positions of the E7 countries, including China, India, Russia, Indonesia, Mexico, Brazil and Turkey, which are expected to lead the future with high growth potential and have common interests and similar structures, are very important. In addition, the competitive power of the countries is important for sustainable growth and development, as well as ensuring their existence in the international market. In the study, the competitive power of the E7 countries was measured in the labor-intensive sector between 1993-2022. Balassa's Theory of Revealed Comparative Advantages was used to measure the competitive power. The SITC Rev.3 2-digit labor-intensive product group was used in the analysis. According to the index results, China has a large competitive advantage in the labor-intensive sector among the E7 countries. There is no product group in which Russia has a competitive advantage in the labor-intensive sector. India is one of the countries with a relative competitive advantage in the labor-intensive field. Turkey and Indonesia have a competitive advantage in 7 product groups out of 13 product groups. In summary; It is important for growth that countries continuously increase their exports. However, for sustainable growth and development, it is more important which product groups have increased exports.