Okul öncesi eğitimde yılsonu gösterilerinin psikolojik iyi olma ve iş doyumuna etkisinin incelenmesi
The investigation of the impact of end-of-year performances in preschool education on psychological well-being and job satisfaction
- Tez No: 928010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında okul öncesi eğitimde yıl sonu gösterilerinin öğretmenlerin psikolojik iyi olma hali ve iş doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için bu kapsamda hazırlanan sorular alanında uzmanlaşmış öğretmenlere yöneltilerek nitel analiz aşaması için veriler toplanmıştır. Sorular, yıl sonu gösterilerinin öğrenci gelişimine katkısı, öğrenci performanslarının öğrenci gelişimi ve öğretmenin memnuniyetine katkısı, yıl sonu gösterilerinin öğretmenlerin duygusal memnuniyet durumların etkisi ve gösterilere hazırlık aşamalarının genel olarak öğretmenlerin iş doyumuna etkisine odaklanmaktadır. Çalışma aşamasında ulaşılan verilerden çıkarılan sonuçlar incelendiğinde; yıl sonu gösterilerinin hazırlık aşaması, performans aşaması ve sonrasında yaşanan tüm değişkenler ele alındığında öğretmenlerin iş doyumunu genel olarak olumlu etkilediğini söylemek mümkündür. Öğrencilerin performansları ve ailelerin katılımının öğretmenlerin duygusal olarak olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu olumlu katkılar; öğrencilerin özgüvenlerini, duygu durum kontrollerini ve sosyal becerilerini olumlu yansımaktadır. Benzer şekilde yaşanan olumsuzluklar da hem öğrenciyi, hem öğretmeni, hem öğrenci ile öğretmen arasındaki ilişkiyi olumsuz etkilemektedir. Bu sonuçlar ışığında, yıl sonu gösterilerinin doğru bir planlama ile yapılması halinde öğretmenlerin iş motivasyonunu artıracağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of year-end performances in preschool education on teachers' psychological well-being and job satisfaction. For this study, questions prepared within this scope were directed to teachers specialized in the field, and data was collected for the qualitative analysis phase. The questions focus on the contributions of year-end performances to student development, the impact of student performances on both student development and teacher satisfaction, the effect of year-end performances on teachers' emotional well-being, and the overall impact of the preparation stages of the performances on teachers' job satisfaction. When the results obtained during the study were examined, it can be said that considering all the variables in the preparation stage, performance phase, and aftermath of the year-end performances, these events generally have a positive effect on teachers' job satisfaction. It was concluded that students' performances and family participation emotionally positively affect the teachers. These positive contributions are reflected in students' self-confidence, emotional control, and social skills. Similarly, any negative occurrences also negatively affect the student, the teacher, and the relationship between the student and the teacher. In light of these results, it can be stated that if year-end performances are organized with proper planning, they will increase teachers' job motivation.