çalışan kadınların aile içi sorunları: Ardahan ili örneği
Domestic problems of working women: The example of Ardahan province
- Tez No: 928011
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TÜRK, PROF. DR. ABDULLAH MOHAMMADİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, modern toplumda giderek artan sayıda kadın bireyin istihdama katılımıyla birlikte ortaya çıkan aile içi sorunları ele almaktadır. Çalışan kadınların, hem iş hayatındaki sorumlulukları hem de ailevi yükümlülükleri arasında denge kurma çabası, birçok zorluk ve çatışmayı beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, tezde, çalışan kadınların karşılaştığı aile içi problemler, bu sorunların nedenleri, etkileri ve çözüm önerileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen veriler, çalışan kadınların aile içindeki rolleri, çocuk bakımı problemi, evlilik uyumu, zaman yönetimi sorunları, iş- yaşam dengesi ve destek sistemlerinin varlığı gibi unsurların aile içi dinamiklere olan etkisini ortaya koymaktadır. Çalışmamızın sonuçları, annelerin çalışma yaşamına dair tutum ve düşüncelerini anlamak açısından önemli veriler sağlamaktadır. Bu bağlamda, kadınların iş ve aile yaşamı arasındaki dengeyi kurma çabaları, karşılaştıkları zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkma stratejileri detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Ardahan'daki çalışan annelerin aile içindeki rollerine, toplumsal beklentilere ve iş yaşamlarının dinamiklerine dair derin bir anlayış sunmakta, ayrıca bu alandaki literatüre katkıda bulunmaktadır. Araştırmanın bulguları, politika yapıcılar ve ilgili kurumlar için, kadın istihdamı ve aile içi sorunlar konularında farkındalık oluşturmada önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the domestic problems that arise as an increasing number of women participate in employment in modern society. Working women's efforts to balance both their work-life responsibilities and family obligations bring about many difficulties and conflicts. In this context, in this thesis, the domestic problems faced by working women, the causes, effects and solution suggestions of these problems are examined in detail. The data obtained reveals the impact of factors such as working women's roles within the family, child care problems, marital adjustment, time management problems, work-life balance and the existence of support systems on family dynamics. The results of the study provide important data in terms of understanding mothers' attitudes and thoughts about working life. As a result, this study provides a deep understanding of the roles of working mothers in the family, social expectations and the dynamics of their work lives in Ardahan, and also contributes to the literature in this field. The findings of the research are an important resource for policy makers and relevant institutions in raising awareness on women's employment and family problems.