Fizik, kimya ve biyoloji öğretmen adaylarının güvenli laboratuvar kullanımını gerçekleştirme amaçlarının belirlenmesi
Determination of objectives safe use laboratory physics, chemistry and biology pre- service teachers
  1. Tez No: 928015
  2. Yazar: GÜLER AKİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı fizik, kimya ve biyoloji öğretmen adaylarının Planlanmış Davranış Teorisiyle, laboratuvarı güvenli kullanma davranış amaçlarının ortaya çıkarılmasıdır. Verilerin toplanması 2022-2023 eğitim öğretim yılında fizik, kimya ve biyoloji öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitelerinde Fizik, Kimya ve Biyoloji Öğretmenliği 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında eğitim gören 449 öğretmen adayı oluşturmaktadır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılan bu çalışmada yapısal eşitlik modeliyle mevcut durum açıklanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Güvenli Laboratuvar Kullanımını Gerçekleştirme Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 26 ile LISREL 8.80 programı kullanılarak analiz edilerek yapısal eşitlik modellemesi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda fizik, kimya ve biyoloji öğretmen adaylarına ait yapısal eşitlik modelinde davranış amacını açıklarken etkili olan alt boyutların;“Davranışa Yönelik Tutum”,“Öznel Norm”ve“Algılanan Davranış Kontrolü”olduğu ortaya çıkmıştır.“Davranışa Yönelik Tutumun”“Davranış Amacı”üzerindeki etkisi“Öznel Normun”“Davranış Amacına”olan etkisinden ve“Algılanan Davranışsal Kontrolün”“Davranış Amacına”etkisinden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Kadın öğretmen adaylarının erkek öğretmen adaylarına kıyasla“Davranışa Yönelik Tutum”ve“Davranış Amacı”daha fazladır. Bölümüne göre farklılık incelendiğinde, biyoloji öğretmen adaylarının“Davranış Amaçlarının”fizik ve kimya öğretmen adaylarına kıyasla daha yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Sınıf düzeyine göre farklılık incelendiğinde, 1. Sınıfta okumakta olan öğretmen adaylarının“Davranışa Yönelik Tutumları”2,3 ve 4. sınıftaki öğretmen adaylarına kıyasla daha yüksek oldukları söylenebilir. Öğrenim görülen üniversiteye göre farklılık incelendiğinde ise; fizik, kimya ve biyoloji öğretmen adaylarında anlamlı bir fark ortaya çıkmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the behavioral goals of physics, chemistry and biology pre-service teachers for using the laboratory safely with the Theory of Planned Behavior. The sample of the study consisted of 449 pre-service teachers studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of Physics, Chemistry and Biology Teacher Education at Hacettepe University, Gazi University and Necmettin Erbakan University. The collected data were analyzed using SPSS 26 and LISREL 8.80 software. As a result of the study, it was revealed that the sub-dimensions that were effective in explaining the purpose of behavior in the structural equation model of physics, chemistry and biology pre-service teachers were“Attitude Towards Behavior”,“Subjective Norm”and“Perceived Behavioral Control”. The effect of“Attitude Towards Behavior”on“Behavioral Intention”was found to be higher than the effect of“Subjective Norm”on“Behavioral Intention”and the effect of“Perceived Behavioral Control”on“Behavioral Intention”. Female pre-service teachers have more“Attitude Towards Behavior”and“Behavioral Intention”than male pre-service teachers. When the difference according to the department was examined, it was found that“Behavioral Intention”of pre-service biology teachers was higher than pre-service physics and chemistry teachers. When the difference according to the grade level is examined, it can be said that the“Attitudes Towards Behavior”of the pre-service teachers studying in the 1st grade are higher than the pre-service teachers studying in the 2nd, 3rd and 4th grades.