Bozulmuş yeme tutumları ile bağlanma stillerinin ve algılanan ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination the relationship between disordered eating behaviors, attachment styles and perceived parental attitudes
- Tez No: 928025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET POYRAZ ÇÖKMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı, 18-65 yaş arasındaki yetişkinlerde bozulmuş yeme tutumlarının, bağlanma stilleri (güvenli, kaygılı, kaçınan) ve algılanan ebeveyn tutumları (duygusal sıcaklık, reddedicilik, aşırı koruyuculuk) ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Örneklem grubunu Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan 214 kişi (171 kadın, 43 erkek) oluşmuştur. Bilgilendirilmiş onam formu aracılığıyla katılımcıların onayı alınmıştır. Veriler çevrimiçi formlar aracılığıyla toplanmıştır. Sosyodemografik Bilgi Formu, Yeme Tutum Testi-26 Kısa Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu'nu içermektedir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Spearman korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve aracılık analizi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, bozulmuş yeme tutumları ile güvensiz bağlanma stilleri ve olumsuz ebeveyn tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Korelasyon analizleri kaygılı bağlanma stili, aşırıcı koruyuculuk (anne ve baba) ve reddedicilik (baba) alt boyutları ile yeme tutumu arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon olduğunu göstermiştir . Regresyon analizi sonucunda, kaygılı bağlanma stilinin yeme tutumlarındaki bozulmaları anlamlı derecede yordadığı görülmüştür. Aracılık analizi sonucunda ise, annenin algılanan aşırı koruyuculuğu ve babanın algılanan reddediciliği ile yeme tutumu arasındaki ilişkide kaygılı bağlanma stilinin aracı rolü olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın bulguları, bozulmuş yeme tutumları ile yapılacak önleme ve müdahale çalışmalarında bağlanma stilleri ve algılanan ebeveyn tutumlarının ele alınmasının faydalı olduğuna işaret etmektedir. Bu bulgular ışığında araştırmamız, gelecekte yapılacak çalışmalar açısından literatüre katkı sağlayacak bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the relationship between disordered eating attitudes and attachment styles (secure, anxious, avoidant) as well as perceived parental attitudes (emotional warmth, overprotectiveness, rejection) among adults aged 18 to 65. The research sample was composed of 214 participants (171 female, 43 male) from various provinces in Turkey. Informed consent was obtained from participants through an informed consent form. Data were collected via online forms using the Sociodemographic Information Form, the Eating Attitudes Test-26 Short Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, and the Shortened Perceived Parental Attitudes Scale-Child Form. Descriptive statistics, Spearman correlation analysis, multiple linear regression analysis, and mediation analysis were used for data analysis. The evaluation of the collected data revealed a statistically significant relationship between disordered eating attitudes and insecure attachment styles as well as negative parental attitudes. Correlation analyses showed a positive and significant correlation between disordered eating attitudes and the subdimensions of anxious attachment style, overprotectiveness (mother and father), and rejection (father). The results of the regression analysis indicated that the anxious attachment style significantly predicted disordered eating attitudes. Mediation analysis revealed that anxious attachment style played a mediating role in the relationship between perceived maternal overprotectiveness and paternal rejection with disordered eating attitudes. The findings of our study suggest that addressing attachment styles and perceived parental attitudes in prevention and intervention efforts targeting disordered eating attitudes may be beneficial. In light of these findings, our research offers a valuable contribution to the literature for future studies.