Media plaza: An example of the transformation of the modest newspaper buildings into large media centres
Medya plaza: Mütevazı gazete binalarının büyük medya merkezlerine dönüşümüne dair bir örnek
  1. Tez No: 928029
  2. Yazar: MİNE YESİRALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Sabah Gazetesi Basım ve Yönetim Tesisi olarak Mehmet Konuralp tarafından 1987-1990 yılları arasında tasarlanan Medya Plaza Binasını konu edinmektedir. 1980'lerde Türkiye'de ve dünyada neo-liberal döneme geçişin beraberinde getirdiği politik, ekonomik ve sosyal koşullar altında basının medyaya dönüşüm süreci başlamıştır. Özellikle 1990'larda basın, hem siyasi hem de ekonomik dünyayla olan girift ilişkisinden dolayı büyük bir dönüşüme uğramış, 'gazeteci patronlar'ın yerini birçok sektöre yatırım yapan iş insanları almıştır. 'Babıali gazeteciliği' olarak adlandırılan dönemi sona ermiş, 'Plaza Basını' olarak adlandırılan dönem başlamıştır. Bu nedenle Cağaloğlu yokuşundaki daracık sokaklarda bulunan mütevazı gazete binalarının yerini 1990'larda şehirden uzak biçimde ve geniş bir arazi üzerinde konumlanan modern medya merkezleri almıştır. Medya Plaza ise bu taşınmada oynadığı öncü rol sayesinde 'İkitelli Basını' veya 'Plaza Basını' olarak adlandırılan bu döneme geçişin güçlü bir sembolü olmuştur. Özellikle bilgisayar teknolojisinin ve matbaa imkanlarının yükselişi ile İstanbul'un tarihi merkezindeki bu gazete binaları, gazete üretim ve dağıtım kapasitesi konusunda yetersiz kalması sebebiyle terk edilmiştir. Bu nedenle Cağaloğlu yokuşundaki daracık sokaklarda bulunan mütevazı gazete binalarının yerini 1990'larda şehirden uzak biçimde ve geniş bir arazi üzerinde konumlanan modern medya merkezleri almıştır. Bu çalışmada, yeni medya mimarisi, Sabah gazetesine ev sahipliği yapan Medya Plaza Binası üzerinden ele alınmıştır. Dönem içerisinde 'yeni medyanın yüzü ve yükselen yıldızı' konuma gelen Sabah, basının medyaya dönüşümünde büyük rol oynamıştır. Medya Plaza Binası ise gerek mimari gerekse kentsel açıdan dönem içerisindeki bu değişimi güçlü biçimde yansıtan bir örnek olmuştur. Bununla birlikte, high-tech mimarinin Türkiye'deki ilk örneklerinden olması sebebiyle Media Plaza Binası, Türkiye mimarlık tarihinde özel bir konuma sahiptir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the Media Plaza Building, which was designed by Mehmet Konuralp, is discussed in the context of transforming media in Turkey. As a result of the neo-liberal economic policies implemented in the 1980s and the technological advances in the communication sector, Turkey underwent a radical change in its political, economic, and social spheres. The Babıali press also lost its traditional structure and turned into İkitelli press which is a media business that was shaped by free-market principles in the 1990s. While newspapers were previously managed by journalists in the historic core of Istanbul, large media groups took over the press and relocated them to the outskirts of the city. Undoubtedly, this change was not unique to Turkey. The old newspaper printing houses in Park Row in Manhattan and Fleet Street in London, for example, were abandoned and the new media companies moved to high-tech media buildings in their new locations. The transformation of the press into media echoed on its architecture. Traditional, modest printing houses in the historic city, had been replaced by flamboyant media centers in İkitelli district towards the end of the 20th century. Especially with the rise of computer technology and improved printing facilities, new media centers emerged. Sabah was the first newspaper moved to its headquarters to İkitelli. Constructed between 1987 and 1990 the Media Plaza exemplified newly emerging media buildings around the periphery of the city both symbolically and architecturally.