Kritik altı su ekstraksiyonuyla elma kabuklarından fenolik bileşiklerin özütlenmesi ve özütün biyoaktif özellikleri üzerine farklı ekstraksiyon koşullarının etkisi
Extraction of phenolic compounds from apple peels by subcritical water extraction and effect of different extraction conditions on the bioactive properties of extracts
  1. Tez No: 928034
  2. Yazar: TUBA DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, kritik altı su ekstraksiyonu (KASE) yöntemiyle Red Delicious cinsi elmaların kabuklarından fenolik bileşiklerin özütlenmesi ve ekstraksiyon sıcaklığı, etanol oranı ve süre gibi koşulların, özütlerin toplam fenolik madde (TFMİ), flavonoid içeriği (TFİ) ve antioksidan aktiviteleri (AA) üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada hem laboratuvar ölçekli KASE sistemi hem de hızlandırılmış solvent ekstraksiyonu (ASE) yöntemi kullanılmıştır. ASE yönteminin merkezi karma tasarım deseniyle optimize edildiği çalışmada, her üç yanıt faktörünün maksimize edildiği optimum koşul yaklaşık 108,5°C, %2,03 çözücü etanol oranı ve 26 dakikalık süre olmuştur. Bu koşullarda elde edilen ekstraktların TFİ, TFMİ ve AA değerleri sırasıyla 45,01 mg KE/L, 77,67 mg GAE/L ve 52,49 µmol TE/L olarak belirlenmiştir. Optimum koşullardaki ekstraktın biyaktif özellikleri geleneksel ve ultrasonikasyon destekli ekstraksiyon (UDE) yöntemleriyle elde edilenlerle kıyaslanmıştır. ASE ve geleneksel yöntemle elde edilen ekstraktların TFMİ değerleri sırasıyla 13,82 ve 14,22 mg GAE/g olurken (p>0,05), UDE yöntemi en düşük TFMİ değerini (1,80 mg GAE/g) vermiştir (p0,05), geleneksel ekstraksiyonda daha düşük AA değeri (4,64 µmol TE/g) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to extract phenolic compounds from the peels of Red Delicious apples using the subcritical water extraction (SWE) method and to determine the effects of conditions such as extraction temperature, ethanol ratio, and duration on the total phenolic content (TPC), flavonoid content (TFC), and antioxidant activities (AA) of the extracts. Both a laboratory-scale SWE system and the accelerated solvent extraction (ASE) method were utilized in the research. In the study, where the ASE method was optimized using a central composite design, the optimal conditions, under which all three response factors were maximized, were determined to be approximately 108.5°C, 2.03% solvent ethanol ratio, and a duration of 26 minutes. Under these conditions, the TFC, TPC, and AA values of the extracts were determined as 45.01 mg CE/L, 77.67 mg GAE/L, and 52.49 µmol TE/L, respectively. The bioactive properties of the extract obtained under optimal conditions were compared with those obtained using conventional and ultrasound-assisted extraction (UAE) methods. The TPC values of the extracts obtained by ASE and the conventional method were 13.82 and 14.22 mg GAE/g, respectively (p>0.05), while the UAE method yielded the lowest TPC value (1.80 mg GAE/g) (p0.05), whereas the conventional extraction method resulted in a lower AA value (4.64 µmol TE/g).