Oruçla ilgili uydurma rivayetlerin sened ve metin tahlili (İbnü'l-Cevzî'nin el-Mevzû'ât'ı özelinde)
Analysis of fabricated narrations concerning fasting and text (In particular of el-Mevzûât of Ibn al-Jawzi)
  1. Tez No: 928075
  2. Yazar: FETHULLAH LATİFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVEHHAB GÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada İbnü'l Cevzî'nin el-Mevzû'ât' adlı eserinin“Kitâbu's-Sıyâm”bölümünde geçen uydurma hadisler sened ve metin yönünden ele alınmıştır. Çalışmamıza başlarken birinci bölümde, mevzû kavramı tanıtılarak uydurma rivayetlerin tarihi süreci, hadis uydurma şekilleri ve hadis uydurma sebeplerine değinilmiştir. Ardından araştırmamıza konu olan el-Mevzû'ât ve müellifi İbnü'l Cevzî tanıtılmıştır. Birinci bölümün sonunda oruç ibadeti hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Araştırmamızın ikinci bölümünde el-Mevzû'ât'ın, oruç ibadeti ile ilgili olan“Kitâbu's-Sıyâm”bölümünde geçen rivayetler ele alınmıştır. Bu rivayetler, literatür kaynaklarından faydalanılarak sened ve metin yönünden tahlil edilmiştir. Münekkitlerce rivayetlere yöneltilen eleştirilere de yer verilerek hadislerin sonunda değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde, ilgili hadislerin sened ve metin tahlilinden elde edilen bulgular açıklanıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the fabricated hadiths in the“Kitâbu's-Sıyâm”section of Ibn al-Jawzi's work called al-Mawzû'ât were examined in terms of chain of narration and text. In the first section, the concept of fabrication was introduced at the beginning of our study, and the historical process of fabricated narrations, the ways of fabricating hadiths and the reasons for fabricating hadiths were discussed. Then, al-Mawzû'ât, which is the subject of our research, and its author Ibn al-Jawzi were introduced. At the end of the first section, general information about the worship of fasting was provided. In the second section of our research, the narrations in the“Kitâbu's-Sıyâm”section of al-Mawzû'ât, which is related to the worship of fasting, were examined. These narrations were analyzed in terms of chain of narration and text by making use of literature sources. The criticisms directed to the narrations by critics were also included and evaluations were made at the end of the hadiths. Finally, in the conclusion section, the findings obtained from the chain of narration and text analysis of the relevant hadiths are explained and evaluated.