Türkiye'de sağlıkta mobbing araştırmaları üzerine sistematik derleme
Systematic rewiew on mobbing research in Turkey
- Tez No: 928090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
1980li yıllardan itibaren“mobing kavramı”çalışma hayatı içerisinde yerini almaya başlamıştır. Örgütlerde mobbing kavramı kişinin çalışma arkadaşları veya yöneticileri tarafından planlı, düzenli ve sürekli bir şekilde baskıya maruz kalmasıdır. Mobbing kurbanı uğradığı saldırgan ve baskıcı davranışlardan dolayı psikolojik sorunlar yaşayabilir. Mağdurun yaşadığı psikolojik sorunlar özel hayatını ve çalışma hayatını olumsuz etkiler. Mobbing kurbanının maruz kaldığı psikolojik baskı ve saldırgan davranışlardan dolayı; performansında, verimliliğinde ve etkinliğinde azalma olabilir. Kişinin performansındaki bu düşüş kurumun genel başarısını da olumsuz etkilemektedir. Çünkü çalışanın kendini huzurlu ve güvende hissetmediği bir çalışma ortamı hem kişi için hem de çalıştığı kurum için maddi ve manevi başarısızlıklara neden olabilir. Mağdur iş yerinde yaşadığı baskı ve bunalımdan özel hayatına zaman ayıramaz ayırsa bile yaşadığı olaylardan dolayı huzursuz ve mutsuz olur. Mağdur yaşadığı psikolojik ve fiziksel baskılardan dolayı maddi kayıp yaşayacağını bilerek kendi eliyle istifa dilekçesini verebilir hatta daha da durumla baş edecek gücü kendinde bulamazsa canına kıymayı bile düşünebilir. Yapılan araştırmalardan ulaşılacağı üzere diğer sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de mobbingle sık sık karşılaşılmaktadır. Diğer sektörlerde olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de mobbing farklı şekillerde ve farklı şiddette görülmektedir. Sağlık hizmetlerinde görülen mobbing olaylarının sağlık personelinin performansı üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sağlık personelinin mobbinge maruz kalmasında demografik özelliklerin yanı sıra sosyal özelliklerin de etkisi vardır. Sağlık hizmetlerinde yaşanan mobbing olayları sadece çalışanları değil toplumu da etkilemektedir. Bu yüzden mobbing konusunda farkındalığı artırmak ve çalışanları bilinçlendirmek için gerekli çalışmaların yapılması gerekir. Çalışanları koruyacak yasal düzenlemeler getirilmeli, sağlık sektöründe ki eksiklikler giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
The concept of mobbing has started to emerge in working life since 1980s. The concept of mobbing in organizations is the planned, regular and continuous exposure to pressure by one's colleagus or managers. The victim of mobbing may experience psychological problems due to aggressive and oppressive behaviors. The psychhological problems experienced by the victim negatively affect his/her private and working life. The victim of mobbing may experience a decrease in performance, productivity and effectiveness due to psychological pressure and depression. This decrease in the success of the person also negatively affects the overall success of the organization. Because in a work environmenhet where the employee does not feel peaceful and safe, in may cause material and moral failures. The victim cannot spare time for his/her private life due to the pressure and depression he/she experiences at work, and even if he/she does, he/she becomes restless and unhappy due to the evets he/she experiences. It even gets to the point that the person may even think of taking his/her own life and resing himself/herself due to the psychological and physical pressures he/she experiences. As can be seen from the researches, mobbing is frequently encountered in the health sector as in other sectors. As in other sectors, mobbing in health services is seen in different forms and severity. Mobbing incidents in health services have negative effectsts on the performance of health personnel. In addition to demographic characteristics, social characteristics also have an impact on the exposure of health personnel to mobbing. Mobbing incidents in health services affect not only the employees but also the socienty. Therefore, necessary studies should be carried out to raise awarenness about mobbing and to raise awarennes of employees. Legal arrangements should be nade to protect employees and deficiencies should be eliminated.