Çalışma hayatında tükenmişlik sorunu: Sağlık çalışanları üzerine bir inceleme
The problem of burnout in working life: An analysis on healthcare workers
- Tez No: 962961
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUALLA YÜCEOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu nitel araştırma, sağlık çalışanları bağlamında tükenmişlik sorununu genel olarak ele almakla birlikte, araştırma özelinde yalnızca doktorların yaşadığı tükenmişlik sorununu incelenmiştir. Hedef kitle olarak doktorların seçilmiştir. Araştırma Türkiye'de kamuda çalışan belirli branşlardaki doktorlarda tükenmişlik sorununun yaygınlığını, nedenlerini ve deneyimlerini inceleyerek önleyici stratejiler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, aile hekimliği, halk sağlığı, üroloji ve acil tıp dallarında çalışan 16 doktor (9 erkek, 7 kadın) ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, sağlık çalışanları içinde en çok yıpranan meslek gruplarından biri olan doktorların tükenmişlik olgusunu nasıl yaşadıkları, bu süreci etkileyen faktörler veçözüm önerileri araştırmanın temel odak noktalarını oluşturmaktadır. Çalışma, durum çalışması (case study) deseni ile yapılandırılmıştır ve elde edilen veriler araştırmacı tarafından manuel olarak içerik analizi ve tematik kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında, tüm katılımcıların meslek hayatlarının bir döneminde tükenmişlik yaşadığını göstermiştir; 16 kişiden 10 kişinin (5 erkek-5 kadın) kendilerinin şuanki tükenmişliğini yüksek olarak tanımlamışlardır. Araştırmada aşırı iş yükü, uzun çalışma saatleri ve vardiya sistemi, belirsiz görev tanımları, personel yetersizliği, yetersiz maaş, performansa dayalı ücretlendirme sistemleri, mobbing ve iş yeri baskısı gibi etkenler değerlendirilmiştir. Araştırmada, kadın ve erkek doktorların tükenmişlik deneyimleri katılımcıların kendi ifadeleriyle okuyucuya sunulmuştur. Çalışmada mobbing ve baskı verileri bir sorun olarak tespit edilmiştir. Katılımcılar arasında psikosomatik sorunlar ve bedensel ağrılar, mesleki yeterlilik, başarı ve işe aidiyet gibi etkenler çalışmada sorgulanmıştır. Araştırmada katılımcıların çalışma koşulları nedeniyle mesleği bırakma, emekli olma veya yurtdışına gitme isteği de değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, tükenmişliğin sadece bireysel değil, aynı zamanda sistemsel ve yapısal nedenlerle oluştuğunu ortaya koymaktadır. Araştırma neticesinde, tükenmişlik durumu endişe verici bulunmuştur. İş saatlerinin düzenlenmesi, yeterli ücretlendirme ve ödül mekanizmalarının yapılandırılması, personel artırımı, psikolojik destek mekanizmalarının yaygınlaştırılması ve sağlıkta şiddetin önlenmesi için etkin politikalar geliştirilmesi gerekmektedir. Doktorların psikolojik sağlamlıklarını ve mesleki bağlılıklarını sürdürebilmeleri için bütüncül ve koruyucu politika düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study addresses the issue of burnout within the context of healthcare workers in general; however, it specifically examines the burnout experienced by doctors. Doctors were selected as the target group due to their critical roles within the healthcare system.. The research aims to examine the prevalence, causes, and experiences of burnout among doctors working in the public sector in Turkey, focusing on specific specialties, and to develop preventive strategies.. The research involved in-depth semi-structured interviews with 16 doctors (9 males, 7 females) working in family medicine, public health, urology, and emergency medicine. The study focuses on how doctors, who are among the most burdened occupational groups within healthcare workers, experience burnout, the factors affecting this process, and their coping strategies. The study was designed as a case study, and the data were manually analyzed by the researcher using content analysis and thematic coding methods. The findings revealed that burnout is widespread and multidimensional among physicians. All participants reported experiencing burnout at some point in their careers; 10 out of 16 (5 males and 5 females) described their current burnout levels as high. The study evaluated factors such as excessive workload, long working hours and shift systems, unclear job descriptions, staff shortages, inadequate salaries, performance-based payment systems, mobbing, and workplace pressure. The experiences of burnout among male and female doctors were presented in the participants' own words. Mobbing and workplace pressure were identified as significant issues in the study. Psychosomatic problems and physical pain, professional competence, success, and job commitment were also explored. The participants' intentions to leave the profession, retire, or move abroad due to working conditions were evaluated. The results indicate that burnout arises not only from individual but also from systemic and structural factors. The burnout situation was found to be alarming. Effective policies are needed to regulate working hours, ensure fair remuneration, increase staffing, expand psychological support mechanisms, and prevent violence in healthcare. The study concludes that comprehensive and protective policy arrangements are necessary to sustain physicians' psychological resilience and professional commitment.