İyi ve zayıf problem çözücü öğrencilerin problemi anlamaya yönelik becerilerinin incelenmesi
Metacognitive planning skills of good and poor problem solvers towards understanding the problem
  1. Tez No: 928139
  2. Yazar: ESEN GİZEM ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Problem çözme matematik eğitiminin önemli konularından biridir. Bu nedenle son yıllarda problem çözme üzerine detaylı araştırmalar yürütülmüştür. Bu araştırma iyi ve zayıf problem çözücülerin problemi anlamaya yönelik planlama becerilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'nin doğusundaki bir özel okulda 142 ortaokul yedinci sınıf öğrencisine bir tarama testi (problem çözme testi) yapılmış, bu tarama testinin sonucuna göre seçilen sekiz öğrenciden veri toplanmıştır. Katılımcılara uygulanan sesli düşünme protokolü yardımıyla çalışmanın verileri toplanmıştır. Toplanan verilere içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar iyi problem çözücü öğrencilerin problemi aşama aşama tekrar okuduğunu, anahtar kelimleri doğru belirleyerek anahtar kelimeleri okuduğunu ve verilen ve istenenleri doğru yazdığını göstermiştir. Zayıf problem çözücü öğrencilerin ise problemi tekrar okurken bütün olarak okuduğunu, anahtar kelimeleri doğru belirleyemediğini ve verilen ve istenenleri doğru yazamadığını göstermiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar doğrultusunda iyi ve zayıf problem çözücü öğrencilerin problem çözme becerisini geliştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur. Araştırmanın iyi ve zayıf problem çözücü öğrencilerin problemi anlama sürecindeki bilişsel becerilerini ortaya koyması bakımından matematik eğitiminde problem çözme alanyazınına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Problem-solving is one of the essential topics in mathematics education. For this reason, detailed research has been conducted on problem-solving in recent years. This research examined the planning skills of good and poor problem solvers to understand the problem. The case study model was used as a qualitative research method. Within the scope of the research, a screening test (problem-solving test) was administered to 142 seventh-grade middle school students in a private school in the east of Turkey, and data was collected from eight students selected according to the results of this screening test. The study data was collected with the think-aloud protocol applied to the participants. Content analysis was performed on the collected data. The study's results showed that good problem solvers reread the problem step by step, identified the keywords correctly, read the keywords, and wrote true what was given and requested. It has been shown that poor problem-solver students read the problem in its entirety when rereading it, could not identify the keywords correctly, and could not write what was given and asked correctly. In line with the results obtained in the research, suggestions are presented to improve the problem-solving skills of excellent and poor problem-solver students. The research is expected to contribute to the literature on problem-solving in mathematics education by revealing the cognitive skills of excellent and poor problem-solver students in understanding the problem.