Sertleştirilmiş çelik malzemelerin geleneksel ve kuru tornalanmasında karbon emisyonlarının karşılaştırılması
Comparison of carbon emissions in traditional and hard turning of hardened steel materials
- Tez No: 928143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Karbon emisyonları, iklim değişikliği açısından önemli bir faktör olup, endüstride yaygın olarak kullanılan talaşlı imalat yöntemlerinde enerji tüketiminin azaltılması, çevreye duyarlı üretim için kritik bir konudur. Talaşlı imalat süreçlerinde ortaya çıkan karbon emisyonlarının detaylı incelenerek azaltılmasına yönelik çalışmalar, endüstride yeşil enerji atılımları açısından büyük önem taşımaktadır. Küresel ısınma ile ilgili artan endişeler, düşük karbonlu imalat senaryolarına yönelik araştırmaların yaygınlaşmasına yol açmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, tornalama süreçlerinde karbon salınımına neden olan faktörler incelenmiş ve farklı tornalama koşulları altında karbon ayak izi değerleri karşılaştırılarak, çevresel açıdan en uygun tornalama parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, sertleştirilmiş çelik malzemelerin kuru tornalanmasının, geleneksel tornalamaya kıyasla karbon emisyonu açısından belirgin bir avantaj sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon emissions are a significant factor in climate change, and reducing energy consumption in machining processes, which are widely used in the industry, is a critical issue for environmentally friendly manufacturing. Studies aimed at analyzing and reducing carbon emissions generated in machining processes are of great importance for green energy initiatives in the industry. Growing concerns about global warming have led to an increase in research on low-carbon manufacturing scenarios. Within the scope of this thesis, factors contributing to carbon emissions in turning processes were examined, and carbon footprint values under different turning conditions were compared to determine better environmentally suitable turning parameters. As a result of the conducted studies, it was determined that hard turning of hardened steel materials provides a significant advantage in terms of carbon emissions compared to conventional turning.