8.sınıf öğrencilerinin liselere geçiş sınavı başarısını etkileyen faktörler
Factors affecting the success of 8th grade students in the high school entrance exam
  1. Tez No: 928146
  2. Yazar: NURCAN KOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin Liselere Geçiş Sınavı başarısına etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmada 2023-2024 eğitim öğretim yılında mezun olan öğrencilerin Liselere Geçiş Sınavı (LGS) başarı puanlarıyla okul dışındaki faktörler arasındaki ilişki incelenip okul dışında yer alan faktörlerin (ailelerdeki maddi olanaklar, aldıkları eğitimin seviyeleri, özel dersler alma, dershane ile kurslara katılma vb.) öğrenci başarısı ile ilişkisi tespit edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul'un Anadolu yakasında bulunan özel ortaokullardan mezun olup LGS'ye giren 398 öğrenci oluşturmaktadır. Seçkisiz metotla belirlenen örneklem grubunda yer alan öğrencilere veri toplama aracı olan ve Yavuz'un (2020) geliştirmiş olduğu ölçek ile kişisel bilgileri içeren form uygulanmıştır. Bu ankette yer alan soruları eksiksiz yanıtlayan 398 öğrenciden alınan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the factors affecting the success of 8th-grade students in the High School Entrance Exam. It investigates the success scores of the students graduating in the 2023-2024 academic year, the out-of-school factors in their scores, and the relationship between out-of-school factors (economic status of families, education levels, private lessons, private teaching institutions) and student success. The sample of the study is 398 students who graduated from private schools in the districts of the Anatolian side of Istanbul in the 2023-2024 academic year and had the High School Entrance Exam (LGS). Students were selected by random sampling. The scale developed by Yavuz (2020) and personal information form were used to collect data. The results of the 398 students who answered the questions in this survey completely were evaluated. The survey responses collected in the study were rigorously analyzed using the IBM SPSS Statistics 23.0 statistical package program.