Optimizing campaigns with uplift modeling: an empirical study in turkish financial sector
Uplift modelleme ile kampanyaları optimize etme: Türk finans sektöründe ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 928166
  2. Yazar: MERT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Banking, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde yapay zeka (YZ), hem günlük hayatımızı kolaylaştırmakta hem de akademik dünya ve finans, üretim gibi sektörler için önemli bir araç olmaktadır. Türkiye'de finans sektöründe rekabetin artmasıyla birlikte, pazarlamada YZ aktif olarak kullanılmaktadır. Churn modelleme gibi yaklaşımlar doğru müşteriye ulaşmayı sağlasa da, doğru kanaldan ve doğru yöntemle ulaşmak gibi daha karmaşık problemler için yeni yöntemler gelişmektedir. Bu yöntemlerden biri olan Uplift Modelleme, müdahalenin varlığı ve yokluğunda müşterinin davranışındaki net farkı hesaplar. Uplift modellemenin etkisi, makine öğrenmesi (MÖ) ile entegre edildiğinde artırılabilir. Literatür taraması sonucunda, MÖ ve Uplift Modellemenin faydalarına değinilmiş ve özellikle Türkiye'de bu alanda doğrudan çok fazla çalışma olmadığı görülmüştür. Bu çalışma, Türkiye'deki bankacılık sektöründe gerçek veri kullanarak MÖ ile uplift hesaplamayı ve müşteri davranışını önceden tahmin ederek, MÖ'nün başarısını geleneksel yöntemlerle kıyasla ölçerek literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, hedef kitle belirlenmesi, bu kitleye ait özelliklerin çıkarılması ve verinin temizlenmesi, Uplift Eğrisi ve Qini Katsayısı gibi metrikler kullanılarak doğru MÖ ve uplift modelleme yaklaşımlarının seçimi, seçilen modellerin eğitilmesi ve sonuçların incelenmesi şeklinde bir metodoloji belirlenmiştir. Bu metodolojiye uygun olarak kredi kartı satışları için S-Learner, Uplift Trees gibi altı farklı yaklaşım Random Forests ve XGBoost kullanılarak denenmiştir. Sonuç olarak, daha küçük bir kitle seçimine rağmen, Modified Outcome ve T-Learner yöntemleri, geleneksel yöntemlere kıyasla müşteri seçiminde en az üç kat daha iyi sonuç vermektedir. Bu durum, gelecekteki araştırmalarda uplift modellemenin potansiyel verimliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, artificial intelligence (AI) not only facilitates our daily lives but also serves as a critical tool in academic settings and sectors such as finance and manufacturing. In Türkiye, with the increasing competition in the finance sector, AI is actively used in marketing. While approaches such as churn modeling help reach the right customer, new methods are being developed for more complex problems such as reaching the right customer through the right channel and by the right method. One of these methods is Uplift Modeling, which calculates the net difference between the customer's behavior under the presence and absence of a treatment. The impact of uplift modeling can be elevated when integrated with machine learning (ML). A literature review has highlighted the benefits of ML and Uplift Modeling, and particularly in Türkiye, there is a noticeable lack of direct research in this area. This study aims to calculate the uplift with ML using real data in the Turkish banking sector and contribute to the literature by predicting the customer behavior in advance, to measure the success of ML compared to the traditional methods. The methodology involves identifying the target customer group, extracting features for this group and cleaning the data, selecting the correct ML and uplift modeling approaches using metrics such as Uplift Curve and Qini Coefficient, training selected models and analyzing the results. Accordingly, six different approaches such as S-Learner, Uplift Trees have been tested using Random Forests and XGBoost for credit card sales. As a result, although they need smaller sample of customers, Modified Outcome and T-Learner methods result in at least three times better customer selection compared to the traditional methods, thus highlighting the potential efficiency of uplift modeling in future research.