Hemşirelerde hizmetkâr liderlik, psikolojik personel güçlendirme ve yaratıcı problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between servant leadership, psychological staff empowerment and creative problem solving skills in nurses
  1. Tez No: 928219
  2. Yazar: ŞULE ERİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPEMBE OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada hemşirelerin tanımlayıcı özelliklerine göre hizmetkâr liderlik, psikolojik personel güçlendirme ve yaratıcı problem çözme becerisi algısını tespit etmek ve bunlar arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin'de bulunan bir üniversite hastanesinde görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Hizmetkâr liderlik, psikolojik personel güçlendirme ve yaratıcı problem çözme becerisi ve tanımlayıcı özellikler ile ilgili hemşirelerden veri toplamak amacıyla soru formu oluşturulmuştur. Hemşirelerin hizmetkâr liderlik özellikleri için Liden vd., (2013) tarafından oluşturulan, Kılıç ve Aydın (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan, tek boyut ve yedi maddeden oluşan Hizmetkâr Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Hemşirelerin psikolojik personel güçlendirme özelliklerini ortaya koymak için Sprietzer (1995) tarafından geliştirilen, Üner ve Turan (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan dört alt boyut ve 12 maddeden oluşan Psikolojik Personel Güçlendirme Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Katılımcıların yaratıcı problem çözme becerisi özellikleri için Basadur ve Hausdorf (1996) tarafından geliştirilen ve Bekdaş (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan üç boyut ile 24 maddeden oluşan Yaratıcı Problem Çözme Becerisi Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri için ise literatürden yararlanarak kişisel sorular hazırlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS lisanslı 27 paket programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda hemşirelerin hizmetkâr liderlik, psikolojik personel güçlendirme ve yaratıcı problem çözme becerisi arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca tanımlayıcı özelliklere göre hemşirelerin hizmetkâr liderlik, psikolojik personel güçlendirme ve yaratıcı problem çözme becerisi algılarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, hemşirelerin psikolojik olarak güçlendirilmesi, hizmet odaklı liderlik davranışlarının teşvik edilmesi ve sorunlara yaratıcı çözümler sunulması için yönetici pozisyonundaki hemşirelerin astlarına karşı destekleyici ve güçlendirici tutumlar sergilemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine nurses' perceptions of servant leadership, psychological staff empowerment and creative problem-solving skills according to descriptive characteristics and to reveal the relationship between them. The scope of the research consisted of nurses working in a university hospital in Mersin province. A questionnaire was created to collect data from nurses regarding servant leadership, psychological staff empowerment, creative problem-solving skills and descriptive characteristics. For assessing servant leadership characteristics, the Servant Leadership Scale, developed by Liden (2013) and adapted into Turkish by Kılıç and Aydın (2016), which comoprises a single dimension and seven items was used. The Psychological Staff Empowerment Scale, consisting of four subdimensions and 12 items, developed by Sprietzer (1995) and adapted to Turkish by Üner and Turan (2010), was used to reveal the psychological staff empowerment characteristics of nurses. The Creative Problem Solving Skills Scale, consisting of three dimensions and 24 items, developed by Basadur and Hausdorf (1996) and adapted to Turkish by Bekdaş (2021), was used for the creative problem solving skills of the participants. For the descriptive characteristics of the participants, personal questions were prepared by making use of the literature. SPSS 27 licensed package program was used in the analysis of the data. As a result of the analysis, it was revealed that there were positive and significant relationships between nurses' servant leadership, psychological staff empowerment and creative problem solving skills. In addition, it was observed that there were significant differences in nurses' servant leadership, psychological staff empowerment and creative problem solving skills perceptions according to descriptive characteristics. In light of these findings, it is recommended that nurse managers exhibit supportive and empowering behaviors toward their subordinates to enhance nurses' psychological empowerment, foster service-oriented leadership behaviors, and promote creative problem-solving.