Adölesan kız basketbolcularda dinamik diz valgusu ile iniş biyomekaniği, kor endurans ve ayak bileği dorsifleksiyon açısı arasındaki korelasyonun incelenmesi
An examination of the correlation between dynamic knee valgus and landing biomechanics, core endurance, and ankle dorsiflexion angle in adolescent female basketball players
- Tez No: 928220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızın amacı, adölesan kız basketbolcularda dinamik diz valgusunun (DDV) sıçrama sonrası iniş biyomekaniği, kor enduransı ve ayak bileği dorsifleksiyon açısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 10-19 yaş arasındaki 56 adölesan kız basketbolcu dahil edildi. Katılımcılar, Frontal Plan Projeksiyon Açısı (FPPA)'larına göre iki gruba ayrıldı: 195° veya daha büyük bir açıya sahip olanlar (dinamik diz valgusu grubu - FPPA1, n=28) ve 195°'nin altında bir açıya sahip olanlar (dinamik diz valgusu olmayan grup - FPPA2, n=28). Tüm katılımcıların; dinamik diz valgusu, sıçrama sonrası iniş biyomekaniği, kor enduransları, dorsifleksiyon limitasyonu sırasıyla FPPA, iniş hatası puanlama sistemi (LESS), plank, yan plank ve ağırlık aktarmalı hamle testi (WBLT) değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda, gruplar arasında sadece LESS (p=0,003; p0.05), yan plank (p=0.261; p>0.05) ve WBLT (p=0.859; p>0.05) değerlerinde anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05). Sonuç olarak; özellikle menarş olma durumunun DDV'si düşük olan grupta daha sık gözlenmesi, hormonal faktörlerin biyomekanik değişikliklere etkisinin araştırılmasını gerektiren bir bulgu olarak değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra; sıçrama sonrası iniş kinematiği parametrelerindeki farklılıkların, DDV ile ilişkili yaralanma riskinin değerlendirilmesinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, DDV'nin hormonal ve kinematik faktörlerin bir arada değerlendirilmesini gerektiren çok boyutlu bir parametre olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to examine the relationship between dynamic knee valgus (DKV) and post-landing biomechanics, core endurance, and ankle dorsiflexion angle in adolescent female basketball players. A total of 56 adolescent female basketball players aged between 10 and 19 years were included in the study. Participants were categorized into two groups based on their Frontal Plane Projection Angle (FPPA): those with an angle of 195° or greater (dynamic knee valgus group- FPPA1, n=28) and those with an angle below 195° (non-dynamic knee valgus group- FPPA2, n=28). All participants were evaluated for frontal plane projection angle (FPPA), Landing Error Scoring System (LESS), plank, side plank, and the weight-bearing lunge test (WBLT). The assessments revealed statistically significant differences between the groups in terms of LESS (p=0.003; p0.05), side plank (p=0.261; p>0.05), and WBLT (p=0.859; p>0.05) values (p>0.05). In conclusion, the more frequent observation of menstruation in the group with lower DKV suggests that the effects of hormonal factors on biomechanical changes require further investigation. Additionally, differences in kinematic parameters such as FPPA and LESS highlight their critical role in assessing injury risk associated with dynamic knee valgus. These findings suggest that dynamic knee valgus is a multidimensional parameter requiring simultaneous evaluation of hormonal and kinematic factors.