Salih Bolat'ın şiir dünyası
Salih Bolat's world of poetry
- Tez No: 928218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Salih Bolat'ın şiirlerinde insanın doğayla etkileşimi, özlem, hasret, aşk, özgürlük, ölüm, anlam arayışı, hüzün, umut ve umutsuzluk, ayrılık ve toplumsal temaları ele alınarak geniş bir yelpazede işlenmiştir. Salih Bolat'ın İlk Kar adlı toplu şiirlerindeki algı unsurları, şiirsel anlam nitelikleri ve şiirsel anlam algısının kullanım sıklığı incelenmiştir. Çalışmamızda Bolat'ın tüm şiirlerinin toplandığı İlk Kar 1983-2014 adlı şiir kitabının kapsamlı bir incelemesi sunulmuştur. Bolat şiirlerindeki bireysel ve toplumsal temalar, sanatçının sanat anlayışıyla ilişkilendirilerek açıklanmıştır. Doğadan duyulan sevinç, heyecan, doğa korkusu gibi çok sayıda imgesel kavram şiirlerinde doğa kavramıyla başarılı bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Bu çalışma şiirlerin arka planındaki anlam ve imgelerin şairler tarafından nasıl ele alındığını değerlendirmek amacıyla yapılacak çalışmalara örnek teşkil edecektir. Ayrıca çalışmanın, edebiyatımızın en önemli unsurlarından biri olan şiirin anlam derinliklerinin zenginliğini ortaya koymak amacıyla yapılacak çalışmalara zemin hazırlayacağını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Salih Bolat's poems deal with the interaction of man with nature, longing, yearning, love, freedom, death, search for meaning, sadness, hope and hopelessness, separation and social themes in a wide range. The perception elements, poetic meaning qualities and the frequency of use of poetic meaning perception in Salih Bolat's collected poems named İlk Kar have been examined. In our study, a comprehensive review of the poetry book named İlk Kar 1983-2014, in which all of Bolat's poems are collected, has been presented. The individual and social themes in Bolat's poems are explained in relation to the artist's understanding of art. Many imaginative concepts such as joy, excitement and fear of nature have been successfully associated with the concept of nature in his poems. This study will serve as an example for studies to be conducted to evaluate how the meanings and images in the background of poems are handled by poets. We can also say that the study will prepare the ground for studies to be conducted to reveal the richness of the depth of meaning of poetry, one of the most important elements of our literature.