Numerical analysis of flow and heat transfer characteristics of gyroid-type structures with triply periodic minimal surfaces
Üçlü periyodik minimal yüzeylere sahip jiroit tipi yapilarin akiş ve isi transferi karakteristiklerinin sayisal analizi
  1. Tez No: 928229
  2. Yazar: KOUROSH NAJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Katmanlı üretimin popülaritesinin artması, üstün mekanik, ısı ve kütle transferi özelliklerine sahip olma potansiyelleri nedeniyle mühendislik uygulamalarında üçlü periyodik minimal yüzeylerin (TPMS) kullanımına olan ilgiyi artırmıştır. Bu çalışma, gyroid TPMS yapılarını tanımlayan özellikler, enerji kayıpları, ısı transferi ve akış yapısı arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, ilk aşamada iki basılmış TPMS yapısının basınç düşüşü-akış hızı özellikleri ölçülmüştür. Bu çalışmada TPMS yapıları aynı gözenekliliğe sahip ve gyroidlerin frekansı açısından farklılık vardır. Daha sonra, akış simülasyonları iki yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir: implicit unsteady incompressible Large Eddy Simulations (LES) equations along with the subgrid-scale model and steady incompressible Reynolds Averaged Navier -Stokes (RANS) equations along with the k-epsilon turbulence model. Simüle edilen basınç düşüşleri, ölçülenlerle mükemmel bir şekilde eşleşmese de, deneyler ve simülasyonlar, yüksek frekanslı TPMS'in tüm kütle akış hızı aralığında daha az basınç düşüşü yarattığını göstermektedir. Simülasyon sonuçları, her iki frekans için de aynı ısı transferi oranı özelliğini ortaya koymuştur. Basınç düşüşündeki fark, enerji dağılımının duvara yakın ve uzak bölgelerde ne kadar gerçekleştiğine bakılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The popularity of additive manufacturing has increased interest in using triply periodic minimal surfaces (TPMS) in engineering applications due to their potential for superior mechanical, heat, and mass transfer properties. This study aims to understand the relationship between the properties defining gyroid TPMS structures, energy losses, heat transfer, and flow structure. For this purpose, the pressure drop-flow rate characteristics of two printed TPMS structures are measured in the first stage. The TPMS structures have the same porosity but differ in the frequency of gyroids. Later, flow simulations are conducted by using two methods: implicit unsteady incompressible Large Eddy Simulations (LES) equations along with the subgrid-scale model and steady incompressible Reynolds Averaged Navier -Stokes (RANS) equations along with the k-epsilon turbulence model. Although the simulated pressure drops do not perfectly match the measured ones, the experiments and simulations show that TPMS with high frequency creates less pressure drop over the whole range of mass flow rates. The simulation results revealed the same heat transfer rate characteristic for both frequencies. The difference in the pressure drop is investigated by looking at how much energy dissipation occurs near and away from the wall.