Clinical and microbiological evaluation of the efficacy of herbal mouthwashes in gingivitis
Gingivitiste bitkisel gargaraların etkinliğinin klinik ve mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 928230
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM DİRİKAN İPCİ, DOÇ. DR. BAŞAK BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu randomize plasebo kontrollü klinik çalışma, cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek olarak farklı bitkisel gargaraların gingivitis hastaları üzerindeki etkilerini klinik ve mikrobiyolojik olarak değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır Gingivitis teşhisi konulan toplam 52 hasta çalışmaya dahil edilmiş ve çay ağacı yağı (Tebodont®) (n=13), kekik hidrosolü (Arifoğlu®) (n=13), esansiyel yağ (Listerine®) (n=13) ve plasebo (n=13) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Hastalara, cerrahi olmayan periodontal tedaviden sonra 3 aylık bir süre boyunca günde iki kez 15 ml reçete edilen gargarayı kullanmaları tavsiye edilmiştir. Plak indeksi (PI), dişeti indeksi (GI) ve sondalama cep derinliği (PPD) dahil olmak üzere klinik periodontal ölçümler kaydedilmiş ve mikrobiyolojik örnekler kayıttan önce ve 3. ayda alınmıştır. Plak örneklerindeki Fusobacterium, Streptococcus, Prevotella, Capnpcytophaga ve Porphyromonas miktarları qPCR ile analiz edilmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Dört grup da başlangıçtan 3.
Özet (Çeviri)
This randomized placebo-controlled clinical study aims to clinically and microbiologically evaluate and compare the effects of different herbal mouthwashes as an adjunct to non-surgical periodontal therapy on gingivitis patients Total of 52 patients diagnosed with gingivitis were included in the study and divided into four groups as follows: tea tree oil (Tebodont®) (n=13), thyme hydrosol (Arifoglu®) (n=13), essential oil (Listerine®) (n=13), and placebo (n=13). The patients were advised to use 15 ml of their prescribed mouthwash twice a day for a period of 3 months after non-surgical periodontal therapy. Clinical periodontal measurements including plaque index (PI), gingival index (GI) and probing pocket depth (PPD) were recorded and microbiological samples were obtained before enrollment and at 3rd month. Fusobacterium, Streptococcus, Prevotella, Capnpcytophaga, and Porphyromonas amounts of plaque samples were analyzed by qPCR. Data were statistically analyzed.