Allogenik mezenkimal kök hücre türevli eksozomların limbal yetmezliğe bağlı konjunktivalizasyon üzerine kullanılma potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the potential use of allogeneic mesenchymal stem cell derived exosomes on conjunctivalization due to limbal deficiency
  1. Tez No: 928250
  2. Yazar: SUMEYYE SAİNKAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Görmeyi doğrudan etkileyen kornea hastalıkları özellikle kedilerde viral kaynaklı limbal yıkımlanmalar sonucu oldukça sık şekillenmektedir. Hasarın şiddetine bağlı olarak bir süre sonra kornea yüzeyinin konjunktiv doku ile tamamen kaplanması sonucu kalın bir perde halinde canlının görüşü engellenir. Beşeri ve veteriner alanda limbusta şekillenen bu yetersizliğin giderilmesi amacıyla pek çok cerrahi ve medikal yöntem geliştirilmiş, ümit vadeden sonuçlar elde edilmiş olsa da nüks kaçınılmaz olmuştur. Son yıllarda özellikle hücre çalışmaları ise hız kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, mezenkimal kök hücre türevli eksozomlar kullanılarak, limbal bölgenin restorasyonunu sağlamak, bu veziküllerin antiinflamatuar özelliğinden yararlanmak suretiyle bölgedeki kronik yangıyı baskılamak ve eksozomların limbustaki epitel hücrelerin mitotik aktivitelerini tetikleme özelliğinden yararlanarak limbal kök hücre yetmezliğinin önüne geçmektedir. Limbusun restorasyonu ile uzun dönemde konjunktivalizasyonun engellenmesi ve korneanın saydamlığının kalıcı olması amaçlanmıştır. Bu kapsamda 3 adet sağlıklı donör kedinin abdominal adipoz dokusu alınarak, in vitro ortamda mezenkimal kök hücreleri elde edilmiş, elde edilen kök hücrelerden eksozom temini gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, limbal yetmezlik tanısı konulan ve buna bağlı konjunktivalizasyon tespit edilmiş, göz içi sağlıklı, 1 yaş üstü toplam 15 kedi değerlendirilmiştir. Tüm hayvanlarda preoperatif dönemde kornea yüzeyinden impresyon sitolojisi yapılarak goblet hücre tespiti için periyodik asit schiff, sitokeratin (K13) tespiti için immunhistokimyasal boyama yapılmıştır. Daha sonra operasyonla kornea yüzeyindeki konjunktiv dokular uzaklaştırılmış, önceden hazırlanan ve 3 ml'lik karbomer içerikli gözyaşı jelinde 60 mikrolitre eksozom solüsyonu (1 μL' de 105 oranında eksozom) bulunan göz damlası günde 4 kez olacak şekilde 15 gün süreyle kullanılmıştır. Postoperatif 0.,10., 20. ve 30. günlerde Slit lamp biyomikroskop ile limbal bölge değerlendirilmiş ve postoperatif 0., 10. ve 30. günlerde impresyon sitolojisi tekrarlanmıştır. Çalışma sonunda limbal yetmezliği bulunan kedilerde konjunktivalizasyonun tekrarlamamış olması, kornea yüzeyinden alınan örneklerde konjunktivanın goblet hücreleri ve K13 proteininin anlamlı yokluğu, multifonksiyonel özelliği bulunan eksozomların konjunktival hücre göçünü takip süresi içinde belirgin şekilde engellediğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Corneal diseases that directly affect vision are very common, especially in cats, as a result of viral-induced limbal destruction. Depending on the severity of the damage, after a while, the corneal surface is completely covered with conjunctive tissue, obstructing the creature's vision as a thick curtain. Many surgical and medical methods have been developed in the human and veterinary fields to eliminate this deficiency in the limbus, and although promising results have been obtained, recurrence has become inevitable. In recent years, especially cell studies have gained momentum. The aim of this study is to ensure the restoration of the limbal region by using mesenchymal stem cell-derived exosomes, to suppress chronic inflammation in the region by taking advantage of the anti-inflammatory properties of these vesicles, and to prevent limbal stem cell failure by taking advantage of the ability of exosomes to trigger the mitotic activities of epithelial cells in the limbus. With the repair of the limbus, conjunctivalization is prevented in the long term and the permeability of the cornea continues to be permanent. This ability was obtained by taking the abdominal adipose tissue of 3 healthy donor cats and obtaining mesenchymal stem cells stored in vitro, and exosomes were obtained using the stem obtained. In the study, a total of 15 cats over 1 year old, diagnosed with limbal insufficiency and associated conjunctivalization, with healthy intraocular structures were evaluated. Before the operations of all animals, impression cytology was performed on the corneal surface and periodic acid shiff staining was performed for the detection of goblet cells and immunohistochemical staining was performed for the detection of cytokeratin (K13). Conjunctival tissue from the corneal surface was surgically removed. Drops were applied to the operated eyes, 60 mL of exosome solution (105 exosomes in 1 μL) in 3 ml carbomer-containing tear gel, 4 times a day for 15 days. The limbal region was evaluated with a Slit lamp biomicroscopy on the 0th, 10th, 20th and 30th postoperative days, and impression cytology was repeated on the 0th, 10th and 30th postoperative days. At the end of the study, the absence of recurrence of conjunctivalization and the significant absence of conjunctival goblet cells and K13 protein in samples taken from the corneal surface proved that exosomes with multifunctional properties significantly prevented conjunctival cell migration in cats with limbal insufficiency during the follow-up period.