Kritik konjenital kalp hastalıklarına prenatal tanı koymanın postnatal dönemde mortalite ve morbidite üzerine etkileri
Effects of prenatal diagnosis of critical congenital heart diseases on mortality and morbidity in the postnatal period
  1. Tez No: 928254
  2. Yazar: AYGÜL KAYA AKILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kritik Konjenital Kalp Hastalıklarına Prenatal Tanı Koymanın Postnatal Dönemde Mortalite Ve Morbidite Üzerine Etkileri Giriş ve Amaç: Kritik konjenital kalp hastalıkları(KKH), hayatın erken dönemlerinde tıbbi müdahale veya cerrahi operasyon gerektiren kalp hastalıklarını tanımlar. Bu çalışma ile 0-28 günlük Antenatal dönemde KKH tanısı alanlar ve almayanlar arasındaki mortalite ve morbidite oranının değerlendirilmesi ve yenidoğan döneminde geç tanı konmasının morbidite ve mortaliteye etkilerinin olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya retrospektif tarama ile 01.01.2019 ile 01.09.2024 tarihleri arasında 0-28 günlük kritik konjenital kalp hastalığı tanısı ile yenidoğan kliniklerine başvuran çocuk hastalar alındı. Bu vakaların klinik, demografik ve laboratuvar özellikleri prenatal tanı ve mortalite yönünden incelendi. Bulgular: Çalışmaya 63(%39,3) kız ve 97(%60,7) erkek olmak üzere toplam 160 hasta dahil edildi. Hastalar prenatal tanı almalarına göre 52 (%32,5) hasta Prenatal tanısı olan ve 108(%67,5) hasta Prenatal tanısı olmayan grubuna dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Effects of Prenatal Diagnosis of Critical Congenital Heart Diseases on Mortality and Morbidity in the Postnatal Period Introduction and Objective: Critical congenital heart diseases (CHD) define heart diseases that require medical intervention or surgical operation early in life. The aim of this study was to evaluate the mortality and morbidity rate between those who were diagnosed with CHD in the 0-28 day antenatal period and to evaluate whether late diagnosis in the neonatal period has any effect on morbidity and mortality. Materials and Methods: Pediatric patients admitted with a diagnosis of critical congenital heart disease between 0-28 days of age between 01.01.2019 and 01.09.2024 were included in the study by retrospective screening. Clinical, demographic and laboratory characteristics of these cases were analysed in terms of prenatal diagnosis and mortality. Findings: A total of 160 patients, 63 (39.3%) girls and 97 (60.7%) boys, were included in the study. According to prenatal diagnosis, 52 (32.5%) patients were included in the group with prenatal diagnosis and 108 (67.5%) patients were included in the group without prenatal diagnosis.