Karbazol ve pirol birimleri içeren iletken polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of conductive polymers containing carbazole and pyrrole units
  1. Tez No: 928255
  2. Yazar: AYSEL ÇAĞLAR DALYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında karbazol ve pirol birimi içeren iki farklı amin türevi ile beş farklı aromatik yapılı hidroksialdehit bileşikleri kullanılarak kondenzasyon reaksiyonu ile Schiff bazı monomerleri sentezlendi. Elektroaktif karbazol ve pirol birimleri içeren Schiff bazı monomerleri sırasıyla 1. Grup ve 2. Grup Schiff bazı monomerleri olarak adlandırıldı. Sentezlenen Schiff bazı monomerleri MeOH/THF (v/v:4/1) ortamında oksidatif polikondenzasyon yöntemi ile polimerlerine dönüştürüldü. Sentezlenen monomer ve polimerlerin yapıları FT-IR ve NMR analizleriyle, optiksel ve floresans özellikleri UV-vis ve floresans spektroskopisi yöntemleriyle, elektrokimyasal özellikleri ise dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile karakterize edildi. Termogravimetrik analiz (TGA) ile termal stabilite ve DSC ölçümleri ile polimerlerin Tg sıcaklıkları belirlendi. Jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ile polimerlerin ortalama molekül ağırlığı tayin edildi. Setezlenen polimerlerin yüzey morfolojileri SEM görüntüleriyle incelendi. Ayrıca elektrokimyasal yöntemle PET-ITO üzerine karbazol birimi içeren 1.Grup Schiff bazı monomerlerinin polimer filmleri oluşturuldu. Oluşturulan polimer filmlerin spektroelektrokimyasal ölçümleri yapılarak elektrokromik özellikleri incelendi. Bazı Schiff bazı monomerlerinin iyon seçici floresans sensör olarak kullanılabilirliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Schiff base monomers were synthesised by condensation reaction using two different amine derivatives containing carbazole and pyrrole units and five different aromatic hydroxyaldehyde compounds. Schiff base monomers containing electroactive carbazole and pyrrole units were named as Group 1 and Group 2 Schiff base monomers, respectively. The synthesised Schiff base monomers were converted to their polymers by oxidative polycondensation in MeOH/THF (v/v:4/1). The structures of the synthesised monomers and polymers were characterized by FT-IR and NMR analyses, optical and fluorescence properties by UV-vis and fluorescence spectroscopy methods, and electrochemical properties by alternating voltammetry (CV) technique. Thermal stability was determined by thermogravimetric analysis (TGA) and Tg temperatures of the polymers were determined by DSC measurements. The average molecular weight of the polymers was determined by gel permeation chromatography (GPC). The surface morphologies of the synthesised polymers were investigated by SEM images. In addition, polymer films of 1st group Schiff base monomers containing carbazole unit were formed on PET-ITO by electrochemical method. The electrochromic properties of the polymer films were examined by spectroelectrochemical measurements. The usability of some Schiff base monomers as ion selective fluorescence sensors were investigated.