Açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler indeksi bağlamında Avrupa Birliği ile Türkiye ekonomilerinin sektörel analizi
Sectoral analysis of the economies of the european union and turkey in the context of the index of revealed comparative advantage
- Tez No: 928265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (RCA) teorisi kullanılarak Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ticaretin dinamikleri incelenmektedir. 2022'nin dördüncü çeyreğinden 2023'ün üçüncü çeyreğine kadar olan döneme odaklanan araştırma, ikili ticaret ilişkilerinin Tüm Ürünler düzeyinde kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Belirtilen zaman aralığında AB ve Türkiye, ticari etkileşimlerinin doğasını ve kalıplarını etkileyen çok sayıda ekonomik ve jeopolitik faktörle mücadele etmiştir. Bu çerçevede RCA teorisi, tarafların ticari ilişkilerinde sahip oldukları karşılaştırmalı avantajları anlamak için değerli bir mercek sunmaktadır. Çalışmanın amacı, 2008 krizi ve Covid-19 sonrasında Türkiye ile AB arasında yapılan ticaret miktarı karşılaştırarak 99 ürün grubunun hangilerinde karşılaştırmalı üstünlüğünün olduğunu ortaya koymaktır. Analiz sonucunda ele alınan dönemlerde 99 ürün grubunda AB'nin Türkiye'ye karşı 37 ürün grubunda karşılaştırmalı üstünlüğünün olduğu, bu ürün gruplarından 3'ünde yüksek, 4 'ünde orta ve 30 ürün grubunda düşük rekabet gücü elde ettiği, Türkiye'nin de AB karşısında 19 ürün grubunda düşük rekabet gücü elde ettiği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the dynamics of trade between the European Union (EU) and Turkey using the theory of Revealed Comparative Advantage (RCA). Focusing on the period from the fourth quarter of 2022 to the third quarter of 2023, the research provides a comprehensive analysis of bilateral trade relations at the All Products level. In the given timeframe, the EU and Turkey have struggled with a multitude of economic and geopolitical factors affecting the nature and patterns of their trade interactions. In this context, RCA theory provides a valuable lens for understanding the comparative advantages that the parties have in their trade relations. The aim of the study is to compare the amount of trade between Turkey and the EU after the 2008 crisis and Covid-19 and to reveal in which of the 99 product groups Turkey has a comparative advantage.As a result of the analysis, it was found that the EU had a comparative advantage over Turkey in 37 product groups out of 99 product groups in the periods analyzed, the EU achieved high competitiveness in 3 of these product groups, medium competitiveness in 4 of these product groups and low competitiveness in 30 product groups, while Turkey achieved low competitiveness in 19 product groups against the EU.