Görme engelli öğrencilerin sınıf ortamına uygun olmayan davranışlarının uyuşmayan davranışların ayrımlı pekiştirilmesi ile azaltılması
- Tez No: 92828
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, görme engelli öğrencilerin sınıf ortamına uygun olmayan (sıraya yatma ve başını yanlara sallama, sıradaki materyalleri karıştırma) davranışlarının uyuşmayan (arkasına yaslanarak, başını dik tutarak, ellerini sıranın üzerinde açık bir şekilde tutarak oturma) davranışlarını ayrımlı pekiştirmenin sınıf ortamına uygun oimayan davranışları azaitma üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirebilmek için, tek denek desenlerinden A-B-A desenine yer verilmiştir. Araştırmanın deneklerini 1998-1999 öğretim yılında Aydınlıkevler Göreneller ilköğretim okuluna devam eden 4. sınıf öğrencilerinden 7 kişilik bir sınıf oluşturmuştur. Araştırma verileri grafiksel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için video kamera, video player, video kaset, televizyon, saat ve hedef davranış kayıt formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, uyuşmayan davranışların ayrımlı pekiştirilmesi, görme engelli öğrencilerin sınıf ortamına uygun olmayan (sıraya yatma ve başını yanlara sallama, sıradaki materyalleri karıştırma) davranışlarını azaltmada etkili olduğu görülmektedir. Görme engelli öğrencilerin sınıf ortamına uygun olmayan davranışlarının uyuşmayan davranışlarını ayrımlı pekiştirme işlem sürecine son verilerek olağan koşullardaki normal sınıf ortamına geri dönüldüğünde uygun olmayan davranışlar yeniden artmıştır. Buda uyuşmayan davranışları ayrımlı pekiştirmenin sınıf ortamına uygun olmayan davranışları azaltmada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study was to investigate the effects of differential reinforcement of incompatible behaviors in reducing distruptive behaviors of blind children. The design of the research is the AB design which is the one of the one-subject designs. Subjects of the study were 7 blind children of the 4 th level class enrolled in the primary school in Aydınlıkevler Göreneller in the educational period of 1998-1999. To collect the data of this research, a video camera, a videoplayer, a video cassette, a television, a clock and target behaviour record forms are used. Data were analyzed by using graphical analyses. Results showed that differential reinforcement of incompatible behaviors is effective in reducing distruptive behaviors of blind children. When the period of differential reinforcement of incompatible behaviors is terminated and returned back to regular class activities, it is observed that distruptive behaviors (lying on the desk, shaking heads, mixing materials) are decreased and incompatible behaviors (sitting by leaning on the desk and keeping his head straight, puting his hands on the desk) are reduced. This proves that differential reinforcement of incompatible behaviors reduces distruptive behaviors of blind children.