Sınıf ortamına uygun olmayan davranışları uyuşmayan davranışlarını ayrımlı pekiştirerek azaltma
  1. Tez No: 63200
  2. Yazar: BÜNYAMİN BİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, zihinsel engelli çocuklarda sınıf ortamına uygun olmayan (başkalarını rahatsız etme, elini ağzına alma, materyali uygun olmayan şekilde kullanma, sırasında uygun olmayan davranışlarda bulunma) davranışların uyuşmayan (ders dinleme, yerinde oturma, etkinliğe katılma, sırasını bekleme) davranışlarının ayrımlı pekiştirilmesiyle sınıf ortamına uygun olmayan davranışları azaltma üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma, tek denekli deneysel desenlerden ABAB yöntemiyle desenlenmiştir. Araştırmaya okul öncesi eğitim alan 6 kişilik özbakım sınıfından 4 zihinsel engelli öğrenci alınmıştır. Veriler grafiksel analiz yöntemi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre uyuşmayan davranışların ayrımlı pekiştirme işlem süreci, zihinsel engelli öğrencilerde sınıf ortamına uygun olmayan (başkalarını rahatsız etme, elini ağza alma, materyali uygun olmayan şekilde kullanma, sırasında uygun olmayan davranışlarda bulunma) davranışların uyuşmayan (ders dinleme, yerinde oturma, etkinliğe katılma, sırasını bekleme) davranışlarını azalttığı görülmektedir. Zihinsel engelli öğrencilerin sınıf ortamına uygun olmayan davranışlarının uyuşmayan davranışlarını ayrımlı pekiştirme işlem sürecine son verilerek olağan koşullardaki sınıf ortamına geri dönüldüğünde ise uygun olmayan davranışlar yeniden artmıştır. Bu da sınıf ortamına uygun olmayan davranışların ayrımlı pekiştirme işlem sürecinin sınıf ortamına uygun olmayan davranışları azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. 1 1
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study was to investigate the effects of differential reinforcement of incompetable behaviors in reducing distruptive behaviors of the Mentally Retarded Children. A single subject study was conducted to analyze the effectiveness of a differential reinforcement of incompetable behaviors in reducing distruptive behaviors of the Mentally Retarded Children. Subjects of the study were four mentally retarded students enrolled in a preschool education center for moderately mentally retarded children. Data were analyzed by using graphical analyses. Results showed that differential reinforcement of incompetable behaviors seem to be effective in reducing distruptive behaviors of mentally retarded children. in