Okul öncesi dönemde öz düzenleme becerileri ile teknoloji kullanımı ilişkisi
The relationship between self-regulation skills and technology use in the preschool period
  1. Tez No: 928289
  2. Yazar: AYŞENUR UKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönemde çocukların teknoloji kullanım süreleri ile öz düzenleme becerileri arasında ilişki olup olmadığının ortaya konmasıdır. Bu doğrultuda, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde tasarlanan bu nicel çalışmaya, MEB'e bağlı özel bir okul öncesi kurumun Kemerburgaz, Bahçeköy ve Levent yerleşkelerinde öğrenim gören 4-5 yaş grubundan 87 çocuk katılmıştır. Çocukların teknoloji kullanım sürelerini belirlemek amacıyla Çocukların Teknoloji Kullanımlarını Belirleme Ebeveyn Formu kullanılmıştır. Çocukların öz düzenleme becerilerinin ölçümü için ise 4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği (Öğretmen Formu) ile Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Çocukların teknoloji kullanım sürelerine ilişkin veriler çocukların ebeveynlerinden (anne ya da baba), öz düzenleme becerilerine ilişkin veriler ise çocukların öğretmenlerinden elde edilmiştir. Yapılan analizler, çocukların haftalık teknoloji kullanım süreleri ile öz düzenleme becerileri arasında olumsuz korelasyon olduğunu göstermiştir. Bu doğrultuda teknoloji kullanım süresi ile dikkat kontrol becerisi arasında -.27, engelleyici kontrol becerisi arasında -.20, çalışma belleği becerisi ile -.33 ve üst bilişsel beceriler ile -.24 düzeyinde anlamlı korelasyon bulunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, çocukların teknoloji kullanım süreleri ile öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin anlamlı ve olumsuz yönlü olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a relationship between the duration of technology use and self-regulation skills in preschool children. Accordingly, this quantitative study, designed within the framework of a correlational survey model, included 87 children aged 4-5 years attending the Kemerburgaz, Bahçeköy, and Levent campuses of a private preschool institution affiliated with the Ministry of National Education (MEB). The Parent Form for Determining Children's Technology Use was used to determine the duration of children's technology use. To measure children's self-regulation skills, the Self-Regulation Skills Scale for Children Aged 4-6 (Teacher Form) and the Independent Learning Behaviors Scale were employed. Data on children's technology usage durations were collected from their parents (mother or father), while data on their self-regulation skills were obtained from their teachers. The analyses revealed a negative correlation between children's weekly technology use and their self-regulation skills. Specifically, there was a significant correlation of -.27 between technology usage duration and attention control skills, -.20 with inhibitory control skills, -.33 with working memory skills, and -.24 with metacognitive skills. The findings indicate a significant and negative relationship between children's technology usage durations and their self-regulation skills.