Apikal periodontitisli dişlerde Nd: Yag lazerin oksidatif stres ve matriks metalloproteinaz-9 üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of Nd: Yag laser on oxidative stress and matrix metalloproteinase-9 in teeth with apical periodontitis
  1. Tez No: 928291
  2. Yazar: DİLARA ÜNSAL GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Apikal periodontitis, diş pulpasındaki mikrobiyal enfeksiyonun neden olduğu periapikal dokulardaki enflamatuar yanıt ve kemik yıkımı ile karakterli enfeksiyon hastalığıdır. Apikal periodontitiste kemik yıkımına hem mikrobiyal enfeksiyon hem de bağışıklık sisteminin enfeksiyona verdiği cevap neden olur. Reaktif oksijen türleri (ROT), hücre metabolizmasının ürünleridir ve konakçıyı endodontik bakteriyel tehditlere karşı savunmak için önemli bir mekanizmadır. Ancak yüksek konsantrasyonlarda proteinler, nükleik asitler ve lipitler gibi çeşitli hücresel yapılara zarar verebilir. Bu yapısal hasarların yanı sıra matriks metalloproteinaz (MMP) gibi matriksi parçalayan enzimlerin oksidatif modifikasyonunu uyarır. ROT'daki artışla birlikte redoks dengesinin bozulması sonucu oksidatif stres oluşur. Bu durumda osteoblastlarda kemik oluşumunda azalma ve osteoklastların farklılaşmasının uyarılmasıyla kemik yıkımında artış olur. Oksidatif stresin dokulardaki seviyesi toplam oksidan durum (TOD), toplam antioksidan kapasite (TAOK) ve oksidatif stres indeksi (OSI) gibi biyolojik belirteçlerle ölçülebilmektedir. MMP enzimleri de periapikal enflamasyon sırasında alveolar kemik yıkımı da dahil olmak üzere doku yıkımında yaygın olarak rol oynar. MMP-9, kemik rezorpsiyonunu düzenler. Pulpal ve periodontal enflamasyonla ilgili immün ve enflamatuar yanıtla yakından ilişkilidir. Nd:YAG lazer endodontide kök kanal sistemini dezenfekte etmek için kullanılır. Kök kanal şekillendirmesinin ardından geleneksel irrigasyona ilave olarak kullanımı önerilir. Çalışmamızın amacı, apikal periodontitisli dişlerde Nd:YAG lazer uygulamasının periapikal eksuda ve dişeti oluğu sıvısından (DOS) toplanan örneklerde oksidatif stres belirteçleri (TOD ve TAOK) ve MMP-9 seviyelerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya klinik olarak asemptomatik apikal periodontitis tanısı konulan 60 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı: kontrol grubu ve Nd:YAG lazer grubu. Birinci seansta DOS örnekleri perio-kağıt şeritler kullanılarak toplandı. Daha sonra kök kanal şekillendirmesinin ve irrigasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından kağıt koniler aracılığıyla periapikal eksuda örnekleri alındı. Nd: YAG lazer grubunda periapikal örneklemeden sonra lazer uygulandı. Dişler kanal içi medikament uygulanmadan geçici olarak restore edildi. İlk seanstan 7 gün sonra ikinci örnekler alındı. Dişlerin kök kanal tedavileri aynı seansta tamamlandı. Elde edilen örneklerde TOD, TAOK ve MMP-9 seviyeleri ELISA testi ile ölçüldü ve OSI hesaplandı. İstatistiksel analizlerde grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon testi, gruplararası karşılaştırmalar Mann Whitney U testi ile analiz edildi. Belirteç seviyeleri arasındaki farkın cinsiyete ve yaş gruplarına göre karşılaştırılması için Mann Whitney U testi kullanıldı. Spearman's korelasyon katsayısından yararlanılarak DOS ve eksuda örneklerinde biyobelirteç seviyelerindeki değişimin korelasyonuna bakıldı ve anlamlılık düzeyi p0,05). Belirteç seviyelerinin seanslar arası değişimi yaş gruplarına göre karşılaştırıldığında eksuda örneklerinde ölçülen MMP-9 seviyelerinde anlamlı fark bulundu. Daha genç hastalarda daha fazla azalma olduğu görüldü. Ayrıca, DOS ile periapikal eksuda örnekleri arasında korelasyon analizi, TOD ve TAOK'da anlamlı bir korelasyon olduğunu ortaya koydu. Bu korelasyon güçlü ve aynı yönlüdür. Çalışmanın kısıtlamaları dahilinde, Nd:YAG lazerin oksidatif stresi azaltmada ek bir fayda sağlamadığı sonucuna varılabilir. Bununla birlikte eksuda örneklerinde MMP-9 seviyesini 7. günde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Apical periodontitis is an infection disease characterised by an inflammatory response and bone destruction in periapical tissues caused by microbial infection in the dental pulp. The destruction of bone in this condition is caused microbial infection and the immune system's response to infection. Reactive oxygen species (ROS) are by-products of cell metabolism and a significant defence mechanism employed by the host against endodontic bacterial threats. However, at high concentrations, these molecules can damage various cellular structures, including proteins, nucleic acids and lipids. In addition to these structural damages, ROS have been shown to stimulate oxidative modification of matrix-degrading enzymes such as matrix metalloproteinase (MMP). The increase in ROS leads to oxidative stress, which is the result of a disruption of the redox balance. This has been shown to result in a decrease in bone formation in osteoblasts and an increase in bone destruction by stimulating the differentiation of osteoclasts. The level of oxidative stress in tissues can be measured by biological markers such as total oxidant status (TOS), total antioxidant capacity (TAOC) and oxidative stress index (OSI). MMP enzymes have been play a pivotal role in tissue destruction during periapical inflammation, including alveolar bone destruction. MMP-9, regulates bone resorption. It is closely associated with the immune and inflammatory response related to pulpal and periodontal inflammation. The Nd:YAG laser is utilised in endodontics for the purpose of disinfecting the root canal system. It is recommended as an adjunct to conventional irrigation after root canal shaping. The objective of this study is to examine the impact of Nd:YAG laser application on oxidative stress markers (TOS and TAOC) and MMP-9 levels in samples extracted from periapical exudate and gingival crevicular fluid (GCF) effect in teeth with apical periodontitis. The present study included 60 patients with clinically diagnosed asymptomatic apical periodontitis. Patients were randomly divided into two groups: control group and Nd:YAG laser group. In the initial session, GCF samples were collected using perio-paper strips. Subsequently, after the completion of root canal shaping and irrigation, periapical exudate samples were collected using paper points. In the Nd:YAG laser group, the laser was applied after periapical sampling. Teeth were temporarily restored without the application of intracanal medicament. Secondary samples were collected seven days after the initial session. The root canal treatments of the teeth were completed at the same session. In the obtained samples, the levels of TOS, TAOC and MMP-9 were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA), and the OSI ratio was calculated. In the context of statistical analyses, intragroup comparisons were analysed using the Wilcoxon test, while intergroup comparisons were analysed using the Mann-Whitney U test. The Mann-Whitney U test was used to compare the difference between marker levels according to gender and age groups. Spearman's correlation coefficient was used to correlate the changes in marker levels in GCF and exudate samples and the significance level was set at p0.05). However, when the intersession changes in marker levels were compared according to age groups, a significant difference was found in MMP-9 levels measured in exudate samples. A greater reduction was observed in younger patients. Furthermore, an analysis of the correlation between GCF and periapical exudate samples revealed a significant correlation in TOS and TAOC. The correlation is strong and similar direction. Within the limitations of the study, it can be concluded that the Nd:YAG laser does not provide any additional benefit in reducing oxidative stress. However, it reduced MMP-9 level in exudate samples at 7 days.