Fındıktan üretilen yeni ürünlerin sürdürülebilir satın alma davranışına etkisi
The impact of new products produced from hazelnuts on sustainable purchasing behavior
  1. Tez No: 928364
  2. Yazar: MEHMET CAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, fındıktan üretilen yeni ürünlerin özelliklerinin sürdürülebilir tüketici davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma tüketicilerin demografik özellikleri, durumsal, sosyal ve psikolojik faktörler ile fındıktan üretilen yeni ürünler arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Ayrıca, fındıktan üretilen yeni ürünlerin tüketicilerin sürdürülebilir satın alma davranışını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli benimsenmiş olup, veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmıştır. Örneklem, daha önce en az bir defa fındıktan üretilen yeni ürün satın alan, 18 yaş üstü 480 katılımcıdan oluşmaktadır. Anket formu üç ana bölümden ve toplam 43 ifadeden oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS v26 yazılımı kullanılmış olup, tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi, normallik analizi, fark analizleri, korelasyon analizleri ve regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, demografik özelliklerden yaş ve cinsiyetin fındıktan üretilen yeni ürün özellikleri üzerinde kısmen etkili olduğunu göstermiştir. Durumsal faktörler ile fındıktan üretilen yeni ürün özellikleri arasında zayıf düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sosyal faktörler ve psikolojik faktörler ile fındıktan üretilen yeni ürün özellikleri arasında ise zayıf ile orta düzey arasında değişen anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Fındıktan üretilen yeni ürün özelliklerinin sürdürülebilir tüketici davranışı üzerindeki etkisini inceleyen regresyon analizi sonuçlarına göre, ürün özellikleri bir bütün olarak sürdürülebilir tüketici davranışı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Alt boyutlar incelendiğinde, özellikle ürün etiketi ve ürün markasının sürdürülebilir tüketici davranış üzerinde olumlu ve kayda değer bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları, fındıktan üretilen yeni ürünlerin pazarlanmasında tüketicilerin demografik, durumsal, sosyal ve psikolojik özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımların önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the influence of the features of new products produced from hazelnut on sustainable consumer behavior. The study addresses the relationship between consumers' demographic characteristics, situational, social and psychological factors and new products produced from hazelnuts. In addition, it is investigated how new products produced from hazelnuts affect consumers' sustainable purchasing behavior. Relational survey model was adopted in the study and survey method was used as a data collection tool. The sample consists of 480 participants over the age of 18 who have purchased new products produced from hazelnuts at least once before. The questionnaire consists of three main sections and a total of 43 statements. The data were analyzed using SPSS v26 software, which included descriptive statistical methods, reliability analysis, normality analysis, difference analysis, correlation analysis and regression analysis were performed. The findings showed that demographic characteristics such as age and gender were partially effective on the new product characteristics produced from hazelnut. There were weakly significant relationships between situational factors and new product characteristics produced from hazelnut. Significant relationships ranging from weak to moderate level were found between social factors and psychological factors and new product attributes produced from hazelnuts. According to the results of the regression analysis examining the effect of new product features produced from hazelnut on sustainable consumer behavior, product features as a whole have a significant effect on sustainable consumer behavior. When the sub-dimensions are examined, it is seen that especially product label and product brand have a positive and significant effect on sustainable consumer behavior. The results of the study reveal that demographic, situational, social and psychological characteristics of consumers should be taken into account in the marketing of new products produced from hazelnuts and the importance of sustainability-oriented approaches