Design and control of a universal prosthesis test platform and modeling of walkmechadapt: Energy-recycling transfemoral prosthesis
Üniversal bir protez test platformunun tasarimi ve kontrolü ile enerji geri kazanimli transfemoral protez walkmechadapt'in modellenmesi
  1. Tez No: 928371
  2. Yazar: EGE GEDİKSİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, yeni alt ekstremite protezlerinin hızlı test edilmesi için bir sistemin geliştirilmesini sunmaktadır. Yürüme cihazı test platformunun ve tamamen pasif bir transfemoral protez olan WalkMECH 2.0'nin, MSC.ADAMS (2016) ortamında oluşturulmuş ayrıntılı bir çok gövdeli dinamik modeli üzerinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Model, pasif cihazın modeline bağlı olarak üst vücut translasyonel hareketini ve sagittal düzlemdeki kalça rotasyonunu taklit eden platformu içermektedir. Model, normal yürüme hızında simüle edilmiş ve protez cihazının tasarım hedeflerini en üst düzeye çıkarmak için Deney Tasarımı (DOE) yöntemi kullanılmış, platformun inşası için gerekli aktüatör özellikleri nicel olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the development of framework for rapid testing of new lower limb prosthetics. A gait device testing platform and a fully passive transfemoral prosthesis, WalkMECH 2.0, is performed concurrently on a single detailed multi-body dynamic model, built in MSC.ADAMS (2016) environment. The model includes the platform that mimics upper body translational motion and hip rotation in sagittal axis attached with the model of the passive device. The model is simulated for normal walking speed and Design of Experiments (DOE) method is used to maximize design objectives of the prosthetic device, while quantifying the required actuator specifications for the construction of the platform.