The effect of human factors on the success ofsoftware projects in Turkey
İnsan faktörlerinin Türkiye'deki yazılım projelerinin başarısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 928379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR SAFKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yazılım geliştirme süreci sorunsuz bir süreç değildir. Bunun kanıtı olarak, birçok yazılım projesi çeşitli nedenlerle hâlâ gecikmekte, başarısız olmakta, terk edilmekte veya reddedilmektedir. İnsan faktörlerinin göz ardı edilmesi, yazılım projelerinin başarısız olmasının başlıca nedenlerinden biridir. Sanılanın aksine, yazılım geliştirme müşteriler ve yazılım geliştirme ekipleri arasında gerçekleşen tamamen teknik bir süreçten daha çok bir insan faaliyetidir. Agile Manifestosu, yazılım geliştirme sürecinde insan faktörlerinin önemini tanımada önemli bir adım olarak görülebilir. Uyumlu bir yazılım ekibinin oluşturulması, insan faktörlerinin önemini vurgular. Ekipler, projelerin birçok kritik aşamasında önemli kararlar alırlar. Ekip içindeki insan etkileşimi, motivasyon, güven, iletişim ve karşılıklı destek oluşturmak için hayati öneme sahiptir ve bunlar, sağlıklı karar alma süreçlerinin anahtarıdır. Müşteri ve paydaş beklentilerini karşılamak için, onları süreç boyunca projeye dahil eden teslimat stratejilerini izlemek de önemlidir. Ayrıca, takım yöneticileri, ekip ve proje için önemli sorumluluklar taşımaktadır. Bu nedenle, hem yöneticilerin hem de ekiplerin proje başarısı için insan faktörlerinin farkında olmaları gerekmektedir. Bu tez, beş insan faktöründen ve onların bileşenlerinden oluşan bir araştırma modeli önermektedir. Bu faktörlerin yazılım projesi başarısındaki göreceli ağırlığı ve önemi, Türkiye'deki yazılım geliştirme ekipleriyle yapılan anketler aracılığıyla analiz edilmiştir. Anket verilerine, Çoklu Doğrusal Regresyon (MLR) ve Ridge Regresyon olmak üzere iki tahmin modeli uygulanmıştır. MLR modeli, daha yüksek R-kare (R²) puanı nedeniyle tercih edilmektedir. MLR modeli, yazılım proje başarısına en çok katkı sağlayan faktörlerin“Proje”ve“Yönetim”olduğunu, ardından“Takım”faktörünün geldiğini öne sürmektedir. Ankete 312 kişi katılmış, 141 tamamlanmış yanıt alınmış ve bu yanıtlar 63 soruyu kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Software development is not a smooth process. Many software projects are delayed, failed, abandoned, or rejected for various reasons. One significant cause of failure is the neglect of human factors. Contrary to popular belief, software development is more of a human activity than a purely technical process, involving interactions between customers and development teams. The Agile Manifesto was a major step in acknowledging the importance of people in the software development process. The formation of a cohesive software team underscores the relevance of human factors. Teams make decisions on many critical aspects of projects. Human interaction within the team is essential for building motivation, trust, communication, and mutual support, which are key to sound decision-making. To meet customer and stakeholder expectations, it is important to follow project delivery strategies that involve them throughout the process. Additionally, team managers are responsible for both the team and the project. Thus, both managers and teams must remain aware of human factors to ensure project success. This thesis proposes a research model consisting of five human factors and their components. Their relative weight and importance in software project success are analyzed through surveys conducted with software development team members in Turkey. Two predictive models—Multiple Linear Regression (MLR) and Ridge Regression—are applied to the survey data. The MLR model is preferred due to the higher score R-squared (R²). The MLR model suggests that“Project”and“Management”are the main factors contributing to software project success, followed by“Team.”A total of 312 respondents participated in the survey, with 141 completed responses covering 63 questions.