The impact of entrepreneurial leadership on organizational creativity in Iraqi commercial banks
Irak ticari bankalarında girişimci liderliğin örgütsel yaratıcılık üzerindeki etkisi
- Tez No: 928397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT NAZLI YAĞIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, girişimci liderliğin örgütsel yaratıcılık üzerindeki etkisini incelemektedir. Bankacılık sektörü, hızla değişen ekonomik ve teknolojik koşullara uyum sağlayabilecek girişimci liderlere ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda, bu tez, girişimci liderliğin örgütsel yaratıcılığı artırmadaki etkisini araştırmaktadır. Bankacılık sektöründe yürütülen bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerini kullanmıştır. Veriler, 15 farklı Irak ticari bankasından ve 230 banka çalışanından anket yöntemiyle elde edilmiştir. Elde edilen veriler SmartPLS kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, girişimci liderliğin örgütsel yaratıcılığı etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of entrepreneurial leadership on organizational creativity. The banking sector needs entrepreneurial leaders who can adapt to rapidly changing economic and technological conditions. In this context, this thesis investigates the impact of entrepreneurial leadership on increasing organizational creativity. This study, which was conducted on the banking sector, utilized quantitative research methods. Data was obtained from 15 different Iraqi commercial banks and 230 bank employees using a questionnaire. The data obtained was analyzed using SmartPLS. As a result of the analysis, it was found that entrepreneurial leadership affects organizational creativity.