Attractiveness in sports scheduling
Spor çizelgelemede çekicilik
  1. Tez No: 928412
  2. Yazar: UĞUR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÜNNEÇ DANIŞ, PROF. DR. SABRİ TANKUT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Futbol maçı veya bir futbol turnuvasının ilgi çekiciliği, maç sonuçlarının öngörülemezliği arttıkça izleyici ilgisinin de arttığını öne süren sonuç belirsizliği hipotezi ile açıklanmaktadır. Spor liglerinde bu durum büyük ölçüde, takımların ne kadar dengeli olduğunu ifade eden rekabet dengesi tanımı ile şekillenir. Bu tezde, futbol lig fikstürlerinin çekiciliğini artırmak amacıyla gelişmiş matematiksel modeller ve performans ölçütlerini kullanarak yöntemler geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Geleneksel tek devreli (round-robin) lig yapıları ve puanlama yöntemleri analiz edilmekte ve maç eşleşmelerini iyileştirmek için iki fikstürleme modeli önerilmektedir. İlk model, rekabet farkı adı verilen yeni bir ölçüt tanımlamakta ve bunu maç seviyesindeki belirsizliği artırarak sezonluk belirsizliği geliştirmeyi amaçlayan önerilen bir matematiksel model içinde kullanmaktadır. Beş büyük Avrupa ligi (Big Five) üzerinde simülasyonlar ve gerçek sonuçlar kullanılarak model üzerine yapılan testler, tüm liglerde rekabetçi maç sayısında ortalama \%39'luk bir artış sağlandığını ve beş ligin dördünde şampiyonun belirlenme haftasını geciktirdiğini göstermiştir. Ayrıca, modelin performansı üzerindeki sonuçların etkisini vurgulayan en iyi ve olası en kötü senaryolar belirlenmiştir. İkinci model, çevrimiçi algoritmalardan ilham alan ve belirli aralıklarla (periyotlarla) güncellenen takım puanlarına (örneğin Elo ve puan sistemleri) dayalı olarak maç eşleşmelerini yeniden düzenleyen dinamik bir fikstürleme yaklaşımını hayata geçirmektedir. Sonuçlar, belirli düzenlemelerle dinamik fikstürlemenin sabit fikstürlere göre ek rekabet avantajları sağlayabileceğini göstermektedir. Bu iki model, hem pratik fikstürleme zorluklarını hem de lig yapılarının izleyici ilgisi üzerindeki ekonomik etkilerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The attractiveness of a football match or tournament is often explained by the uncertainty of outcome hypothesis (UOH), which suggests that spectator interest increases as the unpredictability of match outcomes increases. In sports leagues, this is heavily influenced by competitive balance, which means how evenly matched the teams are. This thesis explores methods to enhance the attractiveness of football league scheduling by using advanced mathematical models and performance metrics. Traditional round-robin structures and rating methods are analyzed, and two scheduling models are proposed to improve match pairings. The first model introduces a new metric, competitive difference, and incorporates it within a proposed mathematical model aimed at increasing match-level uncertainty and enhancing seasonal unpredictability. Tests conducted on simulated and actual results from the Big Five European leagues showed a 39\% average increase in competitive matches across all leagues and a delayed determination of the champion in four of the five leagues. In addition, we identified best-case and potential worst-case scenarios, highlighting the significant impact of match results on the model's performance. The second model implements a dynamic scheduling approach inspired by online algorithms, adjusting match pairings at specific intervals (periods) based on updated team ratings (e.g., Elo and point rating systems). Results show that dynamic scheduling can provide additional competitive improvements over static schedules under specific arrangements. Together, these models address both practical scheduling challenges and the economic impacts of league structures on spectator engagement.