Faruk Duman'ın romanlarında doğa
Nature in Faruk Duman's novel
- Tez No: 995788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA CİVALIOĞLU SEVİNDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlu varlığını sürdürdüğü ilk çağlardan günümüze kadar doğa ile farklı biçimlerde etkileşim içinde olmuştur. Sanayi Devrimi öncesi süreçte insan-doğa ilişkisi zaman zaman sekteye uğrasa da genel olarak olumlu bir seyir izlemiştir. Ancak Sanayi Devrimi ile birlikte bu ilişki değişim göstermiş; doğa sınırsız bir hammadde kaynağı olarak görülmüş ve insan müdahalesiyle bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde tahrip edilmiştir. Edebiyat, yalnız içinde doğduğu kültüre değil tüm dünyaya hitap eden ve insanları etkileme gücü olan bir güzel sanat dalıdır. Türk edebiyatında doğa, ana malzemelerden biri olarak görülmüş ve Türk edebiyatının her döneminde farklı şekillerde yapıtlara konu edinilmiştir. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında kaleme alınan eserlerde doğaya yönelik tahribata dikkat çekilmiş ve bu bağlamda toplumun doğa konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanmıştır. Modern Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden Faruk Duman, doğayı merkeze alan bir bakış açısını benimsemiş ve romanlarında doğayı temel bir anlatı unsuru olarak işlemiştir. Duman'ın doğa algısı, derin bir doğa sevgisi ve ekolojik duyarlılık temelinde şekillenmekte; onun eserlerinde insan ile doğa arasındaki ayrılmaz bütünlük, tematik yapının belirleyici bir unsuru olarak öne çıkmaktadır. Altı bölümden oluşan bu çalışmada; insan-doğa ve edebiyat ilişkisine yönelik literatür taraması yapılmış, elde edilen bilgiler çalışmanın birinci ve ikinci bölümüne yansıtılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Faruk Duman'ın hayatı ve edebi kişiliği ele alınmış; bu çerçevede yazar hakkında hazırlanmış tez çalışmaları, makaleler, yazarın çeşitli röportaj ve söyleşileri incelenmiştir. Çalışmanın temel veri kaynağını Faruk Duman'ın Sus Barbatus! 1, Sus Barbatus! 2, Sus Barbatus! 3, İncir Tarihi, Ve Bir Pars Hüzünle Kaybolur, Köpekler İçin Gece Müziği, Piri, Kırk ve Ayazma Kahvesi Aşıkları adlı dokuz romanı oluşturmuştur. Dördüncü bölümde söz konusu eserler genel hatlarıyla özetlenmiştir. Yazarın dokuz romanı temel alınarak eserlerdeki doğa unsurları tespit edilmiş ve bu unsurların Türk edebiyatındaki yansımaları literatür taramasıyla birlikte değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında derlenen bilgiler, beşinci bölümde ilgili tematik başlıklar altında sistematik bir biçimde sunulmuştur. Çalışma genel bir değerlendirme ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings have interacted with nature in different ways from the first ages of their existence to the present day. Although the human-nature relationship occasionally experienced disruptions prior to the Industrial Revolution, it generally followed a positive course. However, with the Industrial Revolution, this relationship shifted: nature came to be regarded as an unlimited source of raw material and was exploited mindlessly and unrestrainedly through human intervention. Literature is a fine art that appeals not only to the culture in which it was born but also to the whole world and has the power to influence people. Nature has been regarded as a fundamental element in Turkish literature and has been represented in literary works in varying forms across all periods. In the works written during the Republican period, attention was drawn to the destruction of nature, aiming to raise public awareness regarding environmental issues. Faruk Duman, one of the prominent figures of modern Turkish literature, adopts a nature-centered perspective in his novels, treating nature as a central narrative element. His conception of nature is shaped by profound love for nature and ecological sensitivity; in his works, the inseparable unity between humans and nature stands out as a defining component of the thematic structure. In this study, consisting of six chapters, a literature review on the relationship between human-nature and literature is conducted, and the findings are reflected in the first and second chapters. In the third chapter, Faruk Duman's life and literary personality are examined; In this context, theses and articles written on the author along with his various interviews and discussions are examined. The primary data source of the study consists of Faruk Duman's nine novels: Sus Barbatus! 1, Sus Barbatus! 2, Sus Barbatus! 3, İncir Tarihi, Ve Bir Pars Hüzünle Kaybolur, Köpekler İçin Gece Müziği, Piri, Kırk ve Ayazma Kahvesi Aşıkları. In the fourth chapter, the works in question are summarized in general terms. Based on the author's nine novels, the elements of nature within the texts are identified and the reflections of these elements in Turkish literature are evaluated alongside the literature review. The information compiled throughout the study is systematically presented under thematic headings in the fifth chapter. The study concludes with an overall evaluation.